Pakalbėkime apie klimato kaitą

Gegužės 16 ir 17 dienomis Trakų pradinės mokyklos 4d ir 2a klasėse vyko pamokėlės apie klimato kaitą. Pamokose sudalyvavo 39 mokiniai ir 2 mokytojos. Kalbėjome apie klimato kaitos pasekmes mūsų planetai, kaip ji veika žmonių sveikatą ir kokią įtaką daro mus supančiai aplinkai. Sužinojome, kad klimato kaita yra viena didžiausių mūsų aplinkosauginių, socialinių ir ekonominių grėsmių.

Išsiaiškinome kas yra šiltnamio efektas, globalinis atšilimas. Pasaulyje vidutinė oro ir vandenynų temperatūra kyla, vis greičiau tirpsta sniegynai ir ledynai, kyla vidutinis jūros lygis. Labai tikėtina, kad vienas labiausiai klimato atšilimą skatinančių veiksnių yra su žmogaus veikla susijęs šiltnamio dujų išmetimas.

Žemė jau šiandien pastebimai karščiuoja: jos temperatūra +1 °C aukštesnė nei įprasta. Jeigu mes nesumažinsime taršos klimatui gelbėti, Žemės temperatūra iki 2100 m. pakils net +5 °C ir planeta taps mums nesvetinga. Todėl nedelsdami turime imtis veiksmų atmosferos taršai mažinti, neleisdami temperatūrai viršyti +2 °C. Tad su vaikais aptarėme ką galėtume padaryti ir kaip prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo. Nusprendėme, kad valydami dantis nepaliksime atsukto čiaupo, o išeidamas iš kambario visada išjunksime šviesą, televizorių. Rūšiuosime šiukšles, niekada nenumesime šiukšlių ant gatvės ar į vandenį. Nepirksime vienkartinio naudojimo daiktų. Vietoj karštos vonios rinksimės dušą: išeikvosime mažiau vandens. Į mokyklą pagal galimybę važiuosime viešuoju transportu arba eisime pėstute.

Kai supranti, kad klimato kaita liečia ne tik mūsų planetą, bet ir mus visus, joje gyvenančius, TU taip pat gali šio to imtis ir tapti sprendimo dalimi atsakingiau žvelgdamas į savo kasdienius įpročius ir įtikindamas tėvelius bei draugus gyventi ekologiškiau!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jolanta Rybalko