Higienos mėnuo Bražuolės darželyje

2023 m. lapkričio mėn. visuomenės sveikatos specialistė Indrė organizavo vaikams užsiėmimus apie asmens higieną. Užsiėmimų metu vaikai aptarė kasdienės higienos svarbą, sužinojo, kad asmens higiena – sveikatos šaltinis. Aiškinosi apie plaukų priežiūrą, ausų, akių, rankų, kojų, veido ir dantų higieną. Aptarė, kad higiena taip pat reikalinga drabužiams bei avalynei ir diskutavo, kaip palaikyti jų švarą.

Vaikų higiena.

Kol vaikas dar yra ikimokyklinio amžiaus, tuo turi rūpintis tėvai. Tačiau paūgėjęs vaikas jau turėtų pats rūpintis savo švara. Todėl labai svarbu išmokyti vaikus tvarkos nuo pat mažų dienų, įdiegti asmeninės higienos taisykles, kadangi šie įgūdžiai nesiformuoja savaime, jie specialiai ugdomi suaugusiųjų bei valios pastangomis.

RANKŲ PRIEŽIŪRA:

Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po nosies valymo, pažaidus su gyvūnais. Plautis tekančiu vandeniu su muilu.

NAGŲ PRIEŽIŪRA:

Vaiko nagai turi būti tvarkingai nukirpti. Kirpti nagus reikia ne tik dėl to, kad vaikas gali apsibraižyti, bet ir dėl higienos reikalavimų, nes po nagais lengvai kaupiasi mikrobai.  

 ODOS PRIEŽIŪRA:         

Praustis reiktų kambario temperatūros vandeniu: ryte po nakties miego ir vakare prieš miegą ar susitepus. Naudoti asmeniniu rankšluosčius.

DANTŲ PRIEŽIŪRA:

Nuo pirmo dantuko išdygimo, būtina pradėt dantukų priežiūrą. Dantis reikia valyti bent du kartus per dieną po 2 – 3 minutes. Po 2-3 mėnesių būtina šepetėlį pakeisti nauju. Iki 8 metų vaiko rankų motorika nėra pakankamai gera, todėl tėveliai turėtų pervalyti vaikų dantukus patys. 

REGOS HIGIENA IR APSAUGA:

Vaiko kambaryje turi būti tinkamas apšvietimas ir pritaikyti baldai pagal jo ūgį. Televizijos laidas žiūrėti ne ilgiau 1 valandą per dieną, 3 metrų atstumu. Riboti kompiuterinius žaidimus.

PLAUKŲ PRIEŽIŪRA:

Specialistai vaikams plauti galvą rekomenduoja kas antrą dieną. Reiktų plauti drungnu, ne karštu vandeniu, nes karštas vanduo sausina plauką, skatina riebalinių liaukų veiklą. Šampūnu galvą reikia trinkti du kartus.

RŪBŲ BEI AVALYNĖS PRIEŽIŪRA:

Rūbeliai turi būti ne tik patogūs, bet ir švarūs, turi sugerti prakaitą, geriau ne sintetinės medžiagos. Vaiko apranga turi atitikti sezoną ir oro sąlygas.

NEPRIEŽIŪROS ATPAŽINIMO KRITERIJAI:

• Netvarkinga vaiko išvaizda – prasta asmens higiena,  nešvarūs drabužiai, suplyšusi avalynė;
• Vaiko apranga neatitinkanti sezono, oro sąlygų;
• Vaiko dantys sugedę ir netaisomi, negydomos burnos ertmės ligos;
• Vaikas mieguistas, sunkiai susikaupia, apatiškas;
• Vaikas nuolat alkanas;
•  Vaikas neturi būtiniausių ugdymo priemonių.

Visuomenės sveikatos specialistė Indrė Budėnienė