Daržovių ir vaisių nauda sveikatai

Daržovių ir vaisių reikšmė žmogaus organizmui yra labai didelė. Tai vitaminų, maistinių skaidulų, mineralinių medžiagų, organinių rūgščių, angliavandenių šaltinis. Daržovės ir vaisiai pasižymi žarnyno mikroflorą normalizuojančiu poveikiu, aktyvina skrandžio ir žarnyno motorinę funkciją, taip pat padeda palaikyti organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Daržovėse esančios fitocheminės medžiagos (karotenoidai, polifenoliai, fitoestrogenai, saponinai) veikia kaip antioksidatoriai, kurie naikina žalingą laisvųjų radikalų poveikį sveikatai. Antioksidatorių (karotenoidų, vitaminų C ir E) trūkumas maiste yra kraujotakos ligų, piktybinių navikų rizikos veiksnys. Daržovės ir vaisiai yra puikus mineralinių medžiagų šaltinis. Mineralinių medžiagų sudėtyje gana daug kalio, kalcio, fosforo, taip pat magnio, sieros, geležies. Juose esančios mineralinės druskos pasižymi šarmine reakcija, palaikančios organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Daržovėse ir vaisiuose ypač gausu vitaminų. Tai vitaminai C, PP, A, K, B grupės vitaminai, inozito, cholino, folacino ir kt. Daržovėms ir vaisiams įvairias raudonas, geltonas, oranžines ar žalias spalvas suteikia dažomosios medžiagos – sudėtingi, įvairios cheminės sudėties junginiai., tai : chlorofilai, karotenoidai, flavanoidai (antocianai, flavonai ir flavonoliai).

Kai kurių daržovių ir vaisių sudėtis ir savybės:

Pomidorai turi didelį kiekį likopeno, kuris suteikia vaisiui raudoną spalvą ir yra natūralus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo žalojančio laisvųjų radikalų poveikio. Šiose daržovėse randamas nemažas kiekis vitamino C, kalio, skaidulinių medžiagų ir betakaroteno, kuris padeda išlaikyti gerą regėjimą, įtakoja kaulų augimą bei dantų vystymąsi.

Agurkai gerina apetitą, padeda pasisavinti baltymus ir riebalus.  Juose yra vitaminų C, B1, bei kalio. Agurkuose labai daug vandens – vidutiniškai 94 – 96 proc.

Kopūstai: Yra vitaminų P ir C, kalio, kalcio, fosforo ir kt. šaltinis. Juose yra nemažai skaidulinių medžiagų, kurios mažina apetitą. Kopūstinių šeimai priklauso ir žiediniai, raudongūžiai, Briuselio, Pekino kopūstai, brokoliai ir kt

Burokėliuose yra kalio, fosforo, magnio, geležies, jodo, boro, vario, taip pat vitaminų C, B1, B2, PP, folio rūgšties. Valgomos ne tik burokėlių šaknys, bet ir jų lapai, kuriuose yra beta-karoteno.

Špinatuose gausu vitamino C, K, karotinoidų, taip pat mineralų – kalio, magnio, juose esančios skaidulinės medžiagos gerina žarnyno veiklą. Špinatai laikomi vienomis iš pačių naudingiausių daržovių – jie turi labai daug vitaminų ir teigiamai veikia organizmą.

Braškės – vandeningos uogos (vanduo jose sudaro 89,1 proc.). Jose gausu  vitamino C  ir mineralinių medžiagų. Reikėtų nepamiršti, kad braškės yra stiprus alergenas.

Agrastai turi daug vitaminų C, E, A, mineralinių medžiagų K, P, Mg. Agrastai stiprina kraujagysles, todėl tinka vartoti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Avietėse yra daug mineralinių medžiagų kalio, kalcio, cinko, magnio, fosforo, natrio, vitaminų C, A, E. Avietės yra salicilo rūgšties, kuri veiksminga nuo peršalimo ligų (gripo, anginos)

Obuoliuose yra B grupės vitaminų, vitaminų C ir PP, karotino, daug pektino. Juose esanti celiuliozė yra puiki priemonė nuo vidurių užkietėjimo. Obuoliuose yra daug kalio, jie nekaloringi.

Mėlynės turi daug vitaminų A, E, B1, B2, PP, jose daug kalio, fosforo, kalcio. Valgant mėlynių sumažėja uždegimo procesų tikimybė. Šios uogos padeda  kompleksiškai gydyti ūmines ir lėtines virškinamojo trakto ligas.

Vasaros metu gausu įvairių vaisių ir daržovių. Galite pasimėgauti šviežiomis uogomis ir daržovėmis užaugintomis Lietuvos ūkiuose. Nors šviežių vaisių bei daržovių maistinė ir biologinė vertė didesnė, šias gėrybes galima šaldyti bei džiovinti. Džiovinant išgaruoja vanduo, todėl išlieka santykinai daugiau mineralinių medžiagų, tačiau prarandama ir daugiau vitaminų.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja vaisių ir daržovių vartoti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną ir vienam asmeniui per dieną jų suvartoti bent 400 gramų. Valgydami rekomenduojamą kiekį daržovių ir vaisių mažinsite riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, osteoporoze, daugybe vėžio formų, lėtine obstrukcine plaučių liga, kvėpavimo sutrikimais, virškinamojo trakto sutrikimais ir kt

www.smlpc.ltwww.megaukismaistu.lt

Parengė Trakų sav. VSB