Apsinuodijimas smalkėmis

Smalkės susidaro ne visiškai sudegus medžiagoms, turinčioms anglies. Pagrindinė toksiškai veikianti smalkių dalis yra anglies monoksidas (iki 3,6 proc.), be jo smalkių sudėtyje yra anglies dioksido (CO2), nesudegusių anglies dalelių, azoto oksidų ir kitų priemaišų.

Pavojinga sėdėti uždaroje patalpoje, pavyzdžiui garaže, užvedus automobilį. Net ir lauke, jei automobilio salonas nesandarus, užvestame automobilyje sėdintys žmonės gali apsinuodyti smalkėmis to nejausdami.

Apsinuodijus pažeidžiamos beveik visos organizmo sistemos, tačiau labiausiai deguonies badui jautrios yra smegenys. Lengvo apsinuodijimo atveju  atsiranda galvos skausmas, svaigimas, veržimo jausmas, pulsavimas smilkiniuose, ūžimas ausyse, dažnas kvėpavimas, pykinimas, kartais su vėmimu.  Žmogus išlieka sąmoningas. Sunkesnio apsinuodijimo atveju sutrinka koordinacija, galima staiga netekti sąmonės, prasidėti traukuliai, padidėti kūno temperatūra, atsirasti dusulys. Toks ligonis jau nesuvokia, kad reikia išeiti iš apnuodytos aplinkos, vystosi koma, širdies ritmo sutrikimai, žmogus gali mirti.

Apsinuodijusį žmogų pirmiausia reikia išnešti iš užterštos patalpos į gryną orą, prasegti drabužius, kad jis galėtų kvėpuoti, gautų kuo daugiau deguonies. Įtarus apsinuodijimą smalkėmis reikia kreiptis į gydytoją.

Atėjo šildymo sezonas, todėl būkite atidesni ne tik kūrendami krosnis ar židinius, bet ir šildymo katilus bei boilerius, įsirenkite anglies monoksido detektorius.

Patarimai, padėsiantys apsisaugoti nuo apsinuodijimo anglies monoksidu:

  • Nelaikykite automobilio užvestu varikliu garaže, net jeigu atidarytos garažo durys.
  • Įsirenkite bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (detektorių), geriausia miegamajame, katilinėje ir patalpoje, kur įrengtas dujinis boileris.
  • Tinkamai prižiūrėkite dujų prietaisus bei jų aptarnavimą, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) išsikvieskite tik tos srities specialistus.
  • Krosnis, šildymo katilus, dujinius boilerius bent kartą metuose tikrinkite ir valykite.
  • Nelaikykite automobilio užvestu varikliu garaže, net jeigu atidarytos garažo durys.
  • Nepalikite įjungtų šildytuvų be priežiūros, juos statykite toliau nuo užuolaidų ir baldų, o išeinant iš namų būtinai išjunkite. 

Nemokamos konsultacijos apsinuodijimų klausimais visą parą telefonu 8 5 236 2052.

Pagal Apsinuodijimų informacijos biurą parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rita Bandzevičienė