Imuniteto stiprinimas

Tai, kas dabar vyksta visame pasaulyje, tik dar kartą įrodo, kad virusai gali užpulti visiškai netikėtai ir ilgam pakeisti mūsų gyvenimą. Kaip to būtų galima išvengti? Kaip nesusirgti? Geriausia, ką galime padaryti – saugoti save ir kitus.  Mūsų užduotis – išlaikyti ir stiprinti imunitetą, nes būtent jis yra vienas pagrindinių kovotojų  ir su naujuoju koronavirusu.

IMUNITETAS– tai organizmo ląstelių, audinių, organų apsaugos sistema, kuri saugo organizmo genetinį pastovumą, atskiria tai, kas organizmui yra „sava“ nuo to, kas „svetima“ ir neutralizuoja kenksmingus, galinčius sukelti ligas mikroorganizmus. Kiekvieną akimirką mūsų imunitetas privalo būti pasiruošęs likviduoti bakterijų ir virusų keliamą pavojų. Ne išimtis ir puikiai pažįstamos sezoninės peršalimo ligos, ir net nauji virusiniai susirgimai bei jų protrūkiai visame pasaulyje.   

Būtina atsiminti, kad imunitetas – kompleksinė sudėtinga sistema ir viena medžiaga neužtikrins sklandaus visos sistemos veikimo.

Patys paprasčiausi  imuniteto stiprinimo būdai :

1. Buvimas gryname ore

   Grynas oras yra būtinybė tiems, kuriuos kamuoja kvėpavimo takų, nervų sistemos ligos, depresija, kurie dirba įtemptą protinį darbą ar kenčia nuo nemigos, įtampos. Tačiau ne mažiau šis reikalingas ir sveikiems, bet kiek sėslesnį gyvenimo būdą pamėgusiems žmonėms.

 2. Judėjimas. 

Sportui ir mankštai nėra jokių amžiaus ribų!

Fizinio aktyvumo trūkumas labai silpnina imunitetą, todėl nesimankštinantys žmonės serga kur kas dažniau nei tie, kurie kasdien sportuoja ar tiesiog daugiau juda. Nuolatinė fizinė veikla padeda pagerinti jūsų savijautą ir sumažina daugelio ligų riziką – streso ir nerimo, aukšto kraujospūdžio, diabeto ir daugelio kitų. Atliekant fizinius pratimus ar užsiimant bet kokiu mėgstamu sportu, baltieji kraujo kūneliai cirkuliuoja daug greičiau, tad imuninė sistema daug greičiau aptinka ligų sukėlėjus“.

3. Taisyklinga ir įvairi mityba. 

Kasdien turite suvalgyti 300–400 g daržovių ir bent tris vaisius. Kasdien suvalgykite po desertinį šaukštą medaus ar po šaukštelį žiedadulkių (reikėtų vartoti kuo įvairesnių bičių produktų: bičių duonelės, preparatų su bičių pikiu). Tai ne tik sustiprins organizmą, bet ir suteiks energijos.

Imunitetą palaikantys vitaminai bei mineralai Vitaminai D, C ir selenas yra vieni iš daugybės imuninės sistemos veiklą palaikančių medžiagų. Lietuvoje gauti pakankamai vitamino D yra ganėtinai sunku, kadangi saulėtų dienų turime ne tiek daug kaip pietinės šalys. Bet užtat kiaušinių tryniuose vitaminas D lengvai pasiekiamas. Dar vienas iššūkis yra su maistu suvartoti pakankamai seleno, kadangi mūsų platumų dirvožemyje jo yra nedaug.

4.Sveikas žarnynas 

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad tinkamas „gerųjų“ ir ­„blogųjų“ bakterijų santykis žarnyne turi įtakos mūsų organizmo imunitetui.  Siekiant gerinti žarnyno veiklą, į mitybos racioną naudinga įtraukti probiotikus – tai rauginti kopūstai, kefyras, jogurtas, rūgpienis, tofu – sojų varškės sūris, kimči – fermentuotos daržovės, česnakai, imbieras bei kombuča, kuri gali būti gaminama namuose fermentuojant arbatą. Skatinti gerųjų bakterijų veiklą padeda ir prebiotikai, kitaip bakterijų maistas. Maistinės skaidulos, kurių gausu augaliniuose produktuose, sudaro palankias sąlygas „gerųjų“ žarnyno bakterijų gamybai ir padeda palaikyti bakterijų pusiausvyrą, todėl į racioną naudinga įtraukti inulino turinčių produktų, tokių kaip topinambai, artišokai, cikorija, ropinė gumbapupė. „Gerųjų“ bakterijų  populiaciją didina žalios lapinės daržovės, avižos, česnakai, porai, svogūnai, šparagai, pienių lapai. Naudingas yra alijošius ir kokybiški jo produktai, šis augalas stiprina imuninę sistemą, pasižymi antivirusiniu ir antibakteriniu poveikiu.. 

5. Kokybiškas poilsis

 Jis yra labai svarbus. Reguliarus miegas padės mobilizuoti kraujyje ir audiniuose esančias ląsteles, kurios atsakingos už kovą su išorės mikroorganizmais. Taip pat miegas padeda atgauti jėgas, kūnui pailsėjus, mažėja ir dienos rūpesčių keliama įtampa. Labai svarbu saugoti savo nervų sistemą, nes ji turi didelės įtakos, siekiant palaikyti gerą imuninę organizmo būklę.  Svarbu nepamiršti skirti laiko sau ir neaukoti poilsio laiko – palaikykite darbo ir poilsio balansą. Miegokite ir mankštinkitės prie atviro lango ar orlaidės. Dėmesio! Optimaliausia temperatūra miegamajame turėtų būti ne didesnė kaip 18 °C šilumos. 

6.  Grūdinimasis

Labai paprasta pradėti grūdintis nuo kontrastinio dušo, o vandens šaltumą reguliuotis pagal savo organizmą – vanduo turėtų būti maloniai šaltas. Po sporto treniruotės, nusiprausus po įprastos temperatūros vandeniu, keletą minučių grūdintis šalta srove. Svarbu, kad prieš šalto vandens dušą, organizmas būtų apšilęs.

7. Imuniteto priešai: cukrus, perdirbtas maistas ir žalingi įpročiai

Suvartojus cukraus, net 40 procentų sumažinama galimybė gaminti antikūnus. Šis efektas gali pasireikšti per 30 minučių po suvalgyto produkto ir gali tęstis net 24–48 valandas. Nesveiko, perdirbto maisto, užteršto maisto vartojimas, kuriuose gausu konservantų, saldiklių, dažiklių, antibiotikų ir kitų kenksmingų medžiagų taip pat turi įtakos silpnam imuniteto susidarymui. Alkoholis ir rūkymas visiškai nesuderinami su stipria imunine sistema.