Vaikų krūminių dantų silantavimas

Dantų padengimas specialia apsauga nuo ėduonies – silantinėmis medžiagomis, leidžia išsaugoti sveikus dantis augantiems vaikams ir yra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

​Nuo 2021 metų sausio 1 dienos įsigaliojo kai kurie Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia naujiena yra ta, kad nuo šiol dantų silantavimas PSDF lėšomis vaikams gali būti atliekamas nebe nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet nuo pirmojo nuolatinio krūminio danties išdygimo. Silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.)

Dantų ėduonis – tai vaikų tarpe labai paplitusi liga, todėl yra ieškoma efektyviausių būdų, kaip su šia liga kovoti. Viena iš dantų ėduonies profilaktikos priemonių yra – dantų silantai.

Laiku ir tinkamai padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80-90 procentų. Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa yra skirta vaikams nuo 6 iki 14 metų. Silantinėmis medžiagomis gali būti dengiami tik nesugedę nuolatiniai dantys, o padengti galima nuo 1 iki 4 dantų. 

Silantai – tai skysta plombinė medžiaga, kuria užpildomos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Taip dantys yra apsaugomi nuo dantų ėduonies (karieso) ir juos lengviau valyti.

Svarbu tai, kad laikas, tinkamas dantų dengimui silantais, yra gana trumpas. Geriausia dengti ką tik išdygusius dantukus, nes pirmuosius dvejus metus po išdygimo dantukai yra ypač jautrūs kariesui. Dančiui išaugus, jo vagelės greitai apsineša, atsiranda pirminių ėduonies požymių, o tada silantuoti gali būti jau per vėlu. Žinoma, gydytojas odontologas kiekvieną situaciją įvertins ir patars, kaip geriausia elgtis konkrečiu atveju.

Pati silantavimo procedūra yra neskausminga, ji trunka keliolika minučių. Dantuko paviršius yra nuvalomas, apdorojamas poliravimo pasta ir iš karto dengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą. Po to silantas sukietinamas, panaudojant specialią šviesą. Krūminis dantukas formuojasi maždaug metus ir silante esantis fluoras jį taip sustiprina, kad jis „nebebijo” ėduonies. Padengus dantukus silantais pirmą kartą, po 3 mėnesių reikia apsilankyti pas gydytoją odontologą, kad šis įvertintų būklę, o vėliau – pasitikrinti kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Dantų silantai yra naudojami daugiau nei 40 metų. Per šiuos metus buvo atlikta daug klinikinių tyrimų, kurie parodė, jog dantų silantai yra labai veiksminga procedūra, siekiant užkirsti kelią dantų ėduonies atsiradimui. Taigi, dantų silantai yra saugūs, veiksmingi ir, žinoma, ekonomiški.

Norint nemokamai silantuoti vaikų nuolatinius krūminius dantis, reikia kreiptis į savo polikliniką arba odontologijos kliniką, kuri sudariusi sutartį su TLK. Jei ši paslauga teikiama įstaigoje, nesudariusioje sutarties su TLK, teks mokėti patiems. Pas gydytoją odontologą arba burnos higienistą reikės apsilankyti kelis kartus, kol visi nuolatiniai krūminiai dantys bus padengti apsaugine medžiaga. Iš pradžių silantais padengiami pirmieji išdygę krūminiai dantys, o vėlesnių apsilankymų metu – kiti.

Parengta pagal VLK informaciją