Sveikatos kabinetas – erdvė pagalbai, sveikatinimui ir profilaktikai

Kiekvienoje ugdymo įstaigoje yra vieta, kur ateina fiziškai, o ir emociškai blogai pasijutę mokiniai. Tai sveikatos kabinetas. Trakų rajono mokyklose, darželiuose ir gimnazijose yra 20 tokių kabinetų. Visi jie buvo seniai remontuoti, prastai aprūpinti reikalingomis priemonėmis. Kai kuriuose iš jų  nebuvo net kušetės, kur galėtų būti paguldytas sunegalavęs, susižeidęs vaikas, kad visuomenės sveikatos specialistė galėtų suteikti pirmąją būtinąją pagalbą.

Trakų rajono savivaldybės administracija, bendradarbiaudama su Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, 2023 – 2024 m. įgyvendino projektą, skirtą pagerinti vaikų ir jaunimo psichinę bei fizinę sveikatą. Projektas „Trakų rajono savivaldybės ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų sveikatos kabinetų aprūpinimas metodinėmis priemonėmis“ finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis.

Projekto metu atliktas keturių prasčiausios būklės sveikatos kabinetų remontas. Tai Aukštadvario, Rūdiškių, Paluknio ir Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos. Po remonto šiems kabinetams nupirkti baldai, įvairi biuro įranga. O taip pat suremontuoti ir dar 11 sveikatos kabinetų visame rajone aprūpinti priemonėmis. Daugiausiai dėmesio skirta ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų psichikos sveikatos gerinimui. Tam įsigyta 30 rūšių įvairių vertingų priemonių ir žaidimų vaikų streso valdymui, kognityvinių ir socialinių funkcijų lavinimui. Tai antistresiniai kamuoliukai, sensorinis indelis, kinetinis smėlis, Niutono rutuliai, ,,Mindful“ labirintai, 18 rūšių stalo žaidimai ir metodinių kortų rinkiniai ir kt.

Visuomenės sveikatos rizikos veiksnių įvertinimui, žalingų įpročių prevencijai, sveikos mitybos ir higienos įgūdžių skatinimui, įsigyta 28 rūšių įvairių prietaisų ir mokymo priemonių. Tai kūno sudėties analizatorius, įvairūs termometrai, pirmos pagalbos teikimo mokymo manekenai, plaučių tūrio ir plaštakos jėgos matavimo prietaisai, rūkymo ir narkotikų vartojimo pasekmių modeliai, CO matuoklis, rankų higienos modelis ir kt.

Mokyklų sveikatos kabinetuose visuomenės sveikatos priežiūros specialistai teikia paslaugas vaikams bei jaunuoliams, o įsigytos priemonės padės taikyti įvairius inovatyvius ugdymo metodus lavinant sveikatos raštingumo įgūdžius. Tai ne tik pagerins visuomenės sveikatos priežiūros paslaugas, bet ir įgalins užkirsti kelią vaikų priklausomybei nuo alkoholio, tabako, narkotinių medžiagų, leis anksti identifikuoti savižudiškus polinkius bei mintis ir suteikti būtinąją pagalbą bei paramą.

Trakų rajono ugdymo įstaigų sveikatos kabinetų atnaujinimo ir aprūpinimo priemonėmis projektas eina į pabaigą. Balandžio 24 d. Paluknyje vyko konferencija, kurios metu buvo pristatyti projekto rezultatai – atlikti darbai, įsigytos priemonės.

Trakų rajono meras A. Šatevičius, vicemeras J. Kietavičius, Trakų švietimo centro direktorė N. Lisevičienė savo pasisakymuose akcentavo, kad ir mokinių sveikatos priežiūra, ir sveikatos raštingumo ugdymas rajone pagerės.

Projektas yra ne tik investicija į visuomenės sveikatos infrastruktūrą, bet ir į jaunų žmonių fizinę ir psichinę gerovę. Trakų rajono savivaldybės administracija ir visuomenės sveikatos biuras tiki, kad šis projektas padės užtikrinti sveikesnę vaikų ateitį.

Trakų VSB informacija