Alkoholis – rizikos veiksnys sveikatai

Kenksmingas alkoholio vartojimas yra vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių gyventojų sveikatai visame pasaulyje. Daugelyje šalių tai tampa kultūros, religijos ir socialinės praktikos dalis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl žalingo alkoholio vartojimo per metus miršta 3,3 milijonai žmonių.

Kaip ir daugelis kitų narkotinių medžiagų, alkoholis taip pat gali sukelti fizinę ir psichologinę priklausomybę. Požymiai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį:

  • Padidėjęs suvartojamo alkoholio kiekis, dažnumas ir poreikis, o pradėjus – sunku sustoti;
  • Jaučiamas noras vartoti alkoholį tik pabudus ryte;
  • Padidėjusi tolerancija alkoholiui;
  • Kyla nerimo jausmas, depresija, mintys apie savižudybę – visa tai gali išsivystyti dėl reguliaraus ir stipraus alkoholio vartojimo. Jis trikdo neuromediatorių veiklą, kurie reikalingi gerai psichinei sveikatai;
  • Jaučiami fiziniai abstinencijos simptomai, tokie kaip: padidėjęs prakaitavimas, drebulys ir pykinimas, kurie praeina išgėrus alkoholio.

Tyrimai rodo, kad kai kurie paaugliai pradeda vartoti alkoholį dėl klaidingo įsitikinimo, jog visi tai daro. Dauguma paauglių tik išbando alkoholį arba vartoja jį pramogaudami. Tačiau kai kurių paauglių alkoholio vartojimas yra problematinis. Labai svarbu „užbėgti įvykiams už akių“ ir šviesti paauglius šią temą, jie privalo žinoti, kokią žalą, daro vartojimas ir kokie galimi padariniai vartojant, gali būti ateityje. Todėl lapkričio mėnesį Lentvario Henriko Senkevičiaus ir Lentvario Versmės gimnazijose vyko prevencinės pamokos 7-11 klasių mokiniams, kurių metu sužinojo, kokią žalą organizmui daro alkoholis bei žiūrėjo interviu, kuriame jauna mergina pasakojo, kaip per pramogas piktnaudžiaujant alkoholiu ji tapo priklausoma ir kaip buvo sunku atsikratyti priklausomybės.