Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija Lentvario H. Senkevičiaus  gimnazijoje

Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento1,narkotinės ir psichotropinės medžiagos – tai medžiagos, įrašytos į kontroliuojamus Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus, ir kurios dėl kenksmingo poveikio ar piktnaudžiavimo jomis sukelia sunkų žmogaus sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį asmens fizine ir psichine priklausomybe nuo jų, ar pavojų žmogaus sveikatai. O anot Dr. Roberto Badaro, psichoaktyvioji medžiaga yra cheminė medžiaga, kuri patenka į smegenis ir keičia jų veiklą. Šis apibrėžimas apima ir daugumą vaistų, pavyzdžiui, anestetikus, analgetikus, psichotropinius medikamentus2.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) 2020 m. metinėje ataskaitoje skelbiama, kad daugiau kaip 96 mln. suaugusiųjų, arba 29  proc. 15–64 m. amžiaus Europos Sąjungos gyventojų, nors kartą gyvenime yra bandę neteisėtų narkotikų. Narkotikų vartojimo patirties turi daugiau vyrų (57,8 mln.) nei moterų (38,3 mln.).  Remiantis 2016 m. bendrosios populiacijos tyrimo rezultatais, Lietuvoje narkotikus nors kartą gyvenime vartojo 11,5 proc., arba beveik 216 tūkst., 15– 64 m. amžiaus gyventojų: 18 proc. vyrų ir 5,4 proc. moterų. Lietuvos nors kartą gyvenime narkotikų vartojimo rodiklis yra 2 kartus mažesnis nei Europos šalių vidurkis (29 proc.)3.

Neuromokslas atskleidžia, kad anksti pasireiškiantys pažintinės, emocinės ir elgesio kontrolės sunkumai padidina riziką, kad psichoaktyviosios medžiagos bus pradėtos vartoti ir priklausomybė išsivystys anksčiau4. Visgi, mokykla yra viena palankiausių aplinkų taikyti įvairias psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencines priemones, todėl lapkričio 18 dieną, Lentvario H. Senkevičiaus gimnazijos 10-11 klasių mokiniai dalyvavo filmo ,,Gražus sūnus“ (rež. Felix van Groeningen, 2018) ištraukos peržiūroje. Po peržiūros mokiniai aptarė filme pateiktas problemas, priklausomybes, psichotropinių medžiagų žalą organizmui, pagrindinio veikėjo vidinius ir išorinius konfliktus, kaip keičiasi vartojančio psichoaktyviąsias medžiagas santykiai su šeima, filme naudojamas menines, vizualines priemones, kurios pastiprina kritinius filmo momentus. Mokiniams taip buvo priminta, kur gali kreiptis pagalbos, jei jos prireikia jiems patiems ar jų artimiems žmonėms.

Šaltiniai:
1https://ntakd.lrv.lt/lt/struktura-ir-kontaktine-informacija/kontaktai-ziniasklaidai/terminai
2https://naujienos.vu.lt/lietuvoje-sunkiai-identifikuojamos-naujosios-psichotropines-medziagos-pavojingesnes-uz-tradicinius-narkotikus/
3https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/46791%20NTAKD%20metinis%20pranesimas%20web.pdf