Paviršių tyrimas ikimokyklinio ugdymo grupėse

Siekiant laiku aptikti koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejus, darželiuose įsibėgėja naujas testavimo metodas – aplinkos paviršių testavimas. Šalies galimybes testavimo procese išplėtė Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Kristina Daniūnaitė, validavusi šį naują viruso aptikimo metodą. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) džiaugiasi ir didžiuojasi mokslininkų indėliu pandemijos akivaizdoje. 

Šiuo metu itin daug COVID-19 ligos protrūkių fiksuojama šalies darželiuose, taip pat vaikų amžiaus grupėje pasitaiko daugiau besimptomių ligos formos atvejų, leidžiančių plisti virusui. Naujas paviršių testavimo metodas suteikia galimybę stebėti ligos sergamumo situaciją, taikant neinvazinį metodą. Tai sudaro prielaidas tikslingai inicijuoti šeimų savanorišką testavimą.

Viena svarbiausių visuomenės sveikatos priežiūros specialistų funkcijų šiuo metu – valdyti užkrečiamųjų ligų plitimą ir taikyti prevencines priemones. Jau parengta mokomoji medžiaga apie tai, kaip visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose, galės taikyti šį naują metodą. Trakuose visuomenės sveikatos biuras jau organizavo ir įvykdė pirmąjį bandomąjį  – mokomąjį paviršių tyrimą 19 ugdymo įstaigų, kuriose yra ikimokyklinio, ir priešmokyklinio ugdymo grupės.

Trakų rajono savivaldybė pasirūpino, kad būtų įsigytos visos reikalingos priemonės ir įranga, reikalinga kad šis tyrimas būtų atliekamas teisingai, pagal metodinius nurodymus.

Darželiuose tiriami dažniausiai liečiami aplinkos paviršiai – vaikų miegui, valgymui skirtų vietų, žaislų, rūbinių spintelių paviršiai, durų rankenos bei kiti dažnai liečiami paviršiai. 

Kurioje nors ugdymo įstaigos grupėje ant aplinkos paviršių aptikta virusinė medžiaga leidžia įtarti, kad grupėje gali būti besimptome ligos forma sergančiųjų. Dėl šios priežasties kiekvienu tokiu atveju bus sudaryta galimybė savanoriškai ir nemokamai pasitikrinti dėl COVID-19 visiems grupės nariams – darbuotojams, vaikams ir jų tėveliams, globėjams ar rūpintojams. 

Trakų VSB, parengta pagal SAM informaciją.