Krūties vėžio ir gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių programų vykdymas Trakų rajone

Didžioji dalis profilaktinių programų, vykdomų Lietuvoje, yra skirtos onkologinių ligų profilaktikai. Vėžys yra aršus visuomenės sveikatos priešas. Siekdami sumažinti naujus vėžio atvejus, dažniausiai keičiame ar koreguojame gyventojų žalingus gyvenimo įpročius, pvz., rūkymą, mitybą, fizinį aktyvumą, tačiau atrankinė patikra išlieka labai veiksminga profilaktikos priemonė. Piktybiniai navikai gali būti išgydyti ar bent jau jų gydymo galimybės žymiai padidėja, tačiau tik tada, kai jie diagnozuojami ankstyvos stadijos.                                                                                                                    

Krūties vėžys šiuo metu yra dažniausias moterims nustatomas vėžys. Ši liga yra laikoma pagrindine amžiaus lemta moterų mirties priežastimi.

Krūties vėžio prevencinė programa yra skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekamas mamografinis tyrimas.

Trakų rajono savivaldybėje 39 proc. moterų 2019 metais pasinaudojo Krūties vėžio prevencine programa. Pagal 2014 – 2019 metų statistinius duomenis Trakų rajono savivaldybės moterų, sergančių (ligotumas) krūties vėžių, skaičius yra mažesnis nei Lietuvoje, bet turi tendenciją didėti kaip visoje šalyje (1pav.).

1 paveikslas. Lietuvos ir Trakų rajono savivaldybės moterų, sergančių (ligotumas)  krūties vėžiu, skaičius 1000 gyv. pagal metus.

Šaltinis: Higienos institutas

Lyginant Lietuvos ir Trakų rajono savivaldybės moterų, mirusių dėl krūties vėžio, skaičius, galime teigti, kad po 2017 m. moterų mirtingumo dėl šios ligos  „šuolio“, Trakų rajono savivaldybės moterų, mirusių dėl krūties vėžio, skaičius yra mažesnis nei Lietuvoje (2 pav.).

2 paveikslas. Trakų rajono savivaldybės moterų, mirusių dėl krūties vėžio, skaičius  pagal metus

Šaltinis: Higienos institutas

Beveik pusė mirčių nuo vėžio buvo galima išvengti taikant profilaktines programas ir taip sumažinant moterų riziką susirgti. Gerai organizuotos, nacionaliniu lygiu vykdomos profilaktinės programos gali iš esmės sumažinti mirtingumą nuo piktybinių navikų.                       

Kita moterų patikros programa yra Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai).

Trakų rajono savivaldybėje 45,1 proc. moterų 2019 metais pasinaudojo Gimdos kaklelio vėžio prevencine programa.

Nuo 2014 metų Trakų rajono savivaldybėje fiksuojama gimdos kaklelio vėžiususirgimų atvejų mažiau nei Lietuvoje, tik 2019 metais situacija Trakų rajono savivaldybėje ėmė prastėti: 2019 m. Trakų rajono savivaldybėje užregistruota daugiau šios ligos atvejų nei pastaraisiais  (2014- 2018 m.) metais (3 pav.).

3 paveikslas. Lietuvos ir Trakų rajono savivaldybės gyventojų, sergančių (ligotumas) gimdos kaklelio vėžiu, skaičius pagal gyvenamąją vietą 1000 gyv.

Šaltinis: Higienos institutas

2014, 2017, 2018 metais fiksuojamas didesnis nei Lietuvoje Trakų rajono savivaldybės moterų mirtingumas dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų. Tik 2019 metais situacija Trakų rajono savivaldybėje ėmė ženkliai gerėti. Kaime 2014 – 2019 m. dėl gimdos kaklelio vėžio mirė 6, mieste – 5 moterys.

Gydytojai akušeriai ginekologai rekomenduoja nedelsti ir reguliariai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Laiku aptikus ikivėžinius pokyčius ar ankstyvą ligos stadiją, gydymas gali būti sėkmingesnis, ikivėžiniai pokyčiai dažniausiai išgydomi beveik visoms. Deja, kai vėžys išplinta, gydymas yra sudėtingas, ilgas ir ne visada sėkmingas.

Net ir sveikatos sutrikimais nesiskundžiančios moterys, turi reguliariai kreiptis ginekologinių ligų profilaktikai ir ankstyvai diagnostikai.

Mylėkite save ir raskite laiko nemokamiems profilaktiniams krūties vėžio ir gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos tyrimams.

Trakų visuomenės sveikatos biuro informacija