Kaip saugiai elgtis ant ledo?

Dar nespėjęs gerai užšalti ledas ant vandens telkinių, jau vilioja žiemos pramogų mėgėjus bei vaikus. Tačiau tinkamai neįvertinus situacijos, gali įvykti nelaimė. Siekiant išmokyti, kaip saugiai elgtis žiemos metus užšąlant vandens telkiniams, gruodžio 5 dieną Trakų rajono priešgaisrinės gelbėjimo įstaigos specialistas Andrejus Stankevič pravedė labai įdomias paskaitėles Lentvario ,,Versmės“ gimnazijos 1-4 klasių mokiniams. Jų metu, mokiniai ne tik išmoko saugaus elgesio ant ledo taisykles, kaip reikia elgtis įlūžus, bet ir sužinojo, kodėl sunku prisišaukti pagalbos skęstant, kaip lūžta ledas, kad upių vanduo neužšąla ir net išgirdo tikrų, gyvenimiškų istorijų iš specialisto darbo patirties gelbstint žmones. Be to, specialistas kartu su mokiniais sprendė hipotetines situacijas bei galėjo išgirsti ir pakomentuoti vaikų patirtis ant ledo, kurių jie turėjo tikrai daug.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad:

  • ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų. Tačiau kad jis išlaikytų grupę žmonių, jo storis turi būti ne mažesnis kaip 12 cm.
  • Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšąla medžių šakos, lentos ir kiti daiktai, o taip pat arti krūmų, medžių, nendrių. Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltiniai.
  • Prieš einant ant ledo, būtinai apsidairykite, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eikite jomis, nes tai jau išbandytas kelias.
  • Einant ledu reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu į ledą sudavus lazda, ant jo pasirodo vanduo, reikia nedelsiant grįžti į krantą. Eiti reikia čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo.
  • Jeigu esate su slidėmis, tai atsisekite slidžių tvirtinimus, kad esant reikalui jas greitai galima būtų nusimesti nuo kojų. Slidžių lazdas laikykite rankose, plaštakų neprakiškite pro kilpas. Galėsite lazdas greitai numesti.
  • Jeigu ledu eina grupė žmonių, reikia laikytis distancijos. Atstumas tarp žmonių turi būti ne mažesnis kaip 5 metrai.
  • Einant ledu reikia aplenkti vietas, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas visada yra plonesnis. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų.
  • Ledas labai pavojingas ir atodrėkių metu.
  • Nepalikite vaikų vienų ant ledo be priežiūros!

Būkime budrūs ir saugūs!