Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusas

Šis virusas (ARRS-CoV) – tai naujos padermės koronavirusas, kuris anksčiau nebuvo nustatytas žmonėms. ARRS-CoV savybės nėra iki galo išnagrinėtos, tačiau atlikti tyrimai rodo, kad tai tarp gyvūnų (labiausiai tikėtina šikšnosparniai-kupranugariai) cirkuliuojantis virusas, kuriuo nuo gyvūnų užsikrečia ir žmonės.  Virusas tarp žmonių gali plisti tik tarp labai artimą sąlytį turinčių asmenų – sveikatos priežiūros įstaigose, tarp šeimos narių, ypatingai nenaudojančių atitinkamų asmens saugos priemonių. Manoma, kad inkubacinis ligos laikotarpis gali užtrukti apie 14 dienų. Liga pasireiškia dažniausiai ūmios sunkios kvėpavimo takų infekcijos požymiais (karščiavimu, kosuliu, dusuliu ir apsunkintu kvėpavimu). Daugelis pacientų turėjo pneumoniją, žarnyno funkcijos sutrikimą, įskaitant viduriavimą.

 ARRS-CoV sukelta liga valdoma šiomis priemonėmis:
• Ankstyvas sergančiojo nustatymas, izoliavimas, gydymas;
• Griežtos infekcijų kontrolės priemonės;
• Tinkama medicinos personalo apsauga ir elgesys;
• Savalaikis sąlytį turėjusių asmenų atsekimas ir stebėjimas.

   Sukėlėjas (koronavirusas) sergančiojo ARRS-CoV infekcija žmogaus organizme yra randamas kraujyje ir kūno skysčiuose. Todėl  svarbu vengti nesaugaus tiesioginio sąlyčio su  sergančio ARRS-CoV infekcija asmens: krauju ir (ar) kūno skysčiais, kvėpavimo takų išskyromis, ligonio krauju ir (ar) kūno skysčiais užterštais prietaisais, priemonėmis, suteptais rūbais, patalyne, aplinkos daiktais, asmeninėmis saugos priemonėmis jas nusiimant.

    Ligonio  reikia  paprašyti užsidėti, jei toleruoja, medicininę kaukę, patarti laikytis kvėpavimo /kosėjimo higienos (kosint, čiaudėjant užsidengti burną ir nosį servetėle arba prisidengti žastu, o ne plaštakomis ir kt.) Ligoniui, jei yra galimybės, naudoti vienkartinius arba individualius medicinos prietaisus, vienkartinius skalbinius.

          Informacija pateikta pagal ULAC parengtas laikinas gaires, skirtas ligonių, kuriems įtariama Artimųjų Rytų Respiracinio sindromo Koronaviruso infekcija.

Trakų visuomenės sveikatos biuro informacija.