Vaikų ligų gydytojo paskaita tėveliams ,,Kada vesti vaiką pas daktarą?“

Šiuo metu yra pačios palankiausios sąlygos plisti virusams, kurie sukelia vieną dažniausių sezono ligų – peršalimą. Ūmi virusinė respiratorinė infekcija (URVI) pažeidžia nosies gleivinę, ryklę, sinusus ir gerklas, virusas plinta oro lašiniu būdu užsikrėtusiam asmeniui bendraujant su aplinkiniais tiesioginio ar netiesioginio kontakto būdu. Peršalimas yra viena dažniausiai užklumpančių ligų, jį paprastai sukelia rinovirusai (rečiau – koronavirusai, respiracinis sincitinis virusas, paragripo virusas, gripo virusas). Rudenį dažniau ,,puola“ rinovursai bei paragripo virusai, žiemą – respiracinis sincitinis virusas ir koronavirusas. Pagrindiniai simptomai, kurias skundžiasi peršalę žmonės, yra gerklės kutenimas, perštėjimas ir skausmas, sloga, kosulys, nuovargis, apatija. Ligonį ypač vargina užgulusi nosis, be perstojo tekantis sekretas. Dar vienas ligonį kamuojantis klinikinis požymis – kosulys, kurį sukelia nosies sekreto nutekėjimas užpakaline ryklės sienele. Suaugusieji paprastai išvengia karščiavimo, o vaikams neretai pakyla ir kūno temperatūra.

Kadangi peršalimas – virusinė liga, ji dažniausiai trunka 3-7 dienas, kartais iki 10 dienų, o vaikams gali trukti iki dviejų savaičių. Pirmosiomis dienomis peršalimo požymiai yra ryškesni ir labiau varginantys, vėliau savijauta pamažu gerėja. Virusai kitam žmogui perduodami oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint, liečiant virusais užterštus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis asmuo.

Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad mažyliai iki dvejų metų peršalimu serga po kelis kartus per metus. Pasak daktarės Loretos Kubilienės 5-7 metų vaikai peršalimo ligomis serga iki 12 kartų per metus. Daug dažniau peršalimo ligos vaikus užklumpa pradėjus lankyti darželį ar mokyklą. Jas skatina ne tik atšalę orai, bet ir prasta mityba, skrandžio veiklos sutrikimai, negydyti vaikų dantys, anemija, psichologinis stresas. Peršalimo ligos silpnina vaikų imunitetą, todėl labai svarbu jį stiprinti įvairiomis priemonėmis.

Norėdami geriau suprasti, kaip ir kodėl suserga vaikai, kaip atskirti, kada verta sunerimti, o kuomet tiesiog reikia išlaukti, spalio 7 dieną Lentvario lopšelio-darželio ,,Svajonėlė“ ir Rykantų dugiafunkcinio centro darželio vaikų tėveliai dalyvavo susitikime su vaikų ligų gydytoju Rolandu Selvestravičiumi. Susitikimo metu gydytojas kalbėjo apie peršalimo ligų simptomus, jų pasireiškimo stiprumą, kada vertėtų pradėti vartoti vaistus nuo temperatūros, kokie vaistai tinkamiausi atitinkamiems simptomams gydyti, kaip keičiasi simptomai progresuojant ligai, kada reikėtų kreiptis į gydytoją, dėl tolimesnio gydymo. Besitęsiant pokalbiui, gydytojas atsakė į klausimus, kilusius dėl kitų susirgimų, tokių kaip viduriavimas, vėmimas, šlapimo takų infekcijos bei helmintozės.

Dėkojame gydytojui už įdomų ir naudingą susitikimą su tėveliais.

Šaltiniai:
https://www.zurnalai.vu.lt/slauga/article/view/19792/18896
Loreta Kubilienė, Vaikų peršalimo ligos, 2010