UTĖLĖS! Mitai ir faktai

Ar žinote, kaip vadinasi utėlių invazija? Ogi pedikuliozė. Esmė ta, kad  požiūris į utėles užsienyje tikrai skiriasi nuo esančio Lietuvoje. Lietuvoje apie tai nekalbame. Lietuvoj utėlės – gėda, nevalyvumo sinonimas… O užsienio vaikų ugdymo įstaigose  jums gali pasakyti, kad vaiko galvoje rado utėlę…tiesiog tarp kitko. Tokie skelbimai mokykloje pasirodo periodiškai (maždaug kartą į trimestrą). Ką verta žinoti apie šią užkrečiamąją ligą?

Taigi… kokie yra tie mitai ir – svarbiausia – kokie faktai?

 MITAS: Utėlėms labiau patinka nešvarūs plaukai.

 FAKTAS: Utėlėms labiausiai patinka plaukai: jokio skirtumo- švarūs ar nešvarūs. Beje, utėlės labiau prisitaikiusios įsikabinti į tiesius nei į garbanotus plaukus.

 MITAS: Utėlės peršoka (yra manančių, kad net perskrenda) nuo vienos galvos ant kitos.

FAKTAS: Šie vabzdžiai nešokinėja, neskraido, negali būti perduodami gyvūnų. Utėlės greitai ropoja galvos oda, todėl sunkiai aptinkamos. Jos plinta vadinamuoju ,,iš galvos į galvą“ keliu. Nors dažniausiai patariama vaikams nesidalinti šukomis ir kitais plaukų priežiūros daiktais, mažai tikėtina, kad per juos persiduotų ir utėlės. Taip pat mažai tikėtina, kad utėlės atsiras, jei apsivilksite užsikrėtusio žmogaus paltą/megztinį (kas kita- kepurė, šalikas, bendra lova, pagalvė). Didžiausia tikimybė utėlėms „keliauti“ yra tada, kai utėlėto vaiko plaukai tiesiogiai susiliečia su sveiko, pavyzdžiui, suglaudę galvas skaito knygą arba šiaip žaidžia ir jų galvos būna susilietusios apie minutę ar ilgiau.

 MITAS: Kad vaikai neužsikrėstų, jie neturėtų dalintis dviračių šalmais ir kitomis galvą saugojančiomis priemonėmis.

FAKTAS: Utėlė nesugeba išsilaikyti ant šių priemonių, nes jų paviršius yra per daug lygus.

MITAS: Pastaruoju metu atsirado ypatingų utėlių, kurias itin sunku išnaikinti.

 FAKTAS: Kai kurios utėlės yra atsparios tradiciniams chemikalams, kurie naudojami joms naikinti, tačiau jos tikrai neturi jokių ypatingų gebėjimų. Svarbiausia, kad utėlių šalinimas būtų saugi procedūra. Yra du utėlių šalinimo būdai: cheminis ir mechaninis. Jeigu pasirenkate cheminį būdą, geriausia, pasitarus su vaistininku, preparatą (vaistus) pirkti vaistinėje. Ir iš tiesų – būtinai pasitarkite, nes yra utėlėms naikinti skirtų chemikalų, kurie yra sukėlę traukulius. SVARBU: kai po procedūros trinksite vaiko galvą, NENAUDOKITE KONDICIONIERIAUS. Jeigu prieš apsauginio losjono nuo utėlių ar kitos priemonės naudojimą plaukus rekomenduojama sušlapinti, prieš įtrindami preparatą, nusausinkite juos rankšluosčiu. Be to, laiką skaičiuoti pradėkite nuo tada, kai baigsite įtrinti visą galvą ir išlaukite tiek, kiek rekomenduojama naudojimo instrukcijoje.

Saugiausias – mechaninis būdas. Perkate labai tankias šukas (kai kada jos pridedamos prie šampūno ar losjono utėlėms naikinti) ir…šukuojate tol, kol neliks nei utėlių, nei jų kiaušinėlių (glindų).Pragariškas darbas, bet saugiausias ir mažiausiai kenkiantis sveikatai. Netgi po utėlių naikinimo tam skirtais preparatais, plaukus būtina iššukuoti specialiomis šukomis. Kad būtų pašalintos negyvos utėlės ir apmarintos glindos, kurios gali atsigauti ir iš jų vėl išsiristi utėlės.

 MITAS: Glindos (utėlių kiaušinėliai) persiduoda iš vieno vaiko kitam.

FAKTAS: Glindos yra kiaušinėliai ir tikrai nei ropoja, nei šokinėja. Apvaisinta galvinės utėlės patelė kasdien padeda 3-4 kiaušinėlius, iš kurių po 8-12 dienų išsiperi lervos, kurios subrendusiomis utėlėmis tampa per 18-22 dienas. Iki šiol buvo manoma, kad vaikas į mokyklą gali sugrįžti, kai nerandama nei utėlių, nei glindų, tačiau JAV pediatrijos akademija bei mokyklų seselių asociacija pataria, išnaikinus utėles, nors galvytėje dar yra viena kita glinda( su kuriomis kovojate) priimti vaiką į darželį/mokyklą.

 MITAS: Užsikrėtus utėlėmis teks iššveisti visus namus ir skalbti viską itin karštame vandenyje (žaislus, drabužius, patalynę ir pan.).

FAKTAS: Jeigu turite tiek daug laiko, geriau mechaniniu būdu šalinkite utėles ir jų glindas. Žinoma, reikia gerai išsiurbti vietas, kur glaudėsi vaiko galvelė: sofas, pagalves, automobilio atramas (mašininę kėdutę) ir kt., tačiau tikrai nereikia verstis per galvą. Neprisitvirtinusios utėlės žūva per 24 valandas. Kur kas pavojingesni yra kiaušinėliai, iš kurių išsirita utėlės! Deja, dar nėra nė vieno preparato, kuris turi įrodytą šimtaprocentinį efektyvumą.. Taigi – išnaikinus utėles, skirkite kuo daugiau laiko glindoms išnaikinti.