Trakų rajono gyventojai dalyvavo bazinių visuomenės sveikatos paslaugų teikimo projekte „Kompleksinių ir integruotų, mokslu pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas“

Trakų rajone rugsėjo – gruodžio mėnesiais vyko naujas projektas „Kompleksinių ir integruotų, mokslu pagrįstų visuomenės sveikatos paslaugų prieinamumo užtikrinimas, bazinių visuomenės sveikatos paslaugų tikslinėms grupėms teikimas“. Šį projektą kuravo Lietuvos Higienos institutas, o vykdė Trakų visuomenės sveikatos biuro specialistės.
Tikslinės projekto grupės buvo trys:
1 grupė – suaugę asmenys, turintys padidintą riziką susirgti onkologinėmis ligomis ir asmenys, kuriems diagnozuota onkologinė liga bei jų artimieji.
2 grupė – nėščiosios ir (ar) besilaukiančios šeimos, šeimos, auginančios naujagimius ir (ar) kūdikius ir šeimos, auginančios vaikus nuo 1 iki 3 metų amžiaus.
3 grupė – 65 m. ir vyresni asmenys ir šeimos nariai ar globėjai, prižiūrintys 65 m. ir vyresnius artimuosius.
Projekto tikslai buvo:

1. Siekiant motyvuoti gyventojus gyventi sveikiau, stabilizuoti sergamumą onkologinėmis ligomis, gerinti sergančiųjų onkologinėmis ligomis ir jų artimųjų gyvenimo kokybę.
2. Siekiant pagerinti motinoms, vaikams ir šeimoms teikiamų sveikatos stiprinimo savivaldybėse paslaugų prieinamumą bei kokybę, formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius (sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, psichikos sveikatos ir pan.), mažinti lėtinių ligų rizikos veiksnių paplitimą bei stiprinti visuomenės sveikatos specialistų gebėjimus.
3. Siekiant motyvuoti 65 m. ir vyresnius gyventojus gyventi sveikiau, stabilizuoti vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojų traumų ir sužalojimų paplitimą, gerinti 65 m. ir vyresnių asmenų gyvenimo kokybę.

Tikslinėms grupėms visuomenės sveikatos specialistai ir medikai – lektoriai vedė nuo 37 iki 48 valandų teorinių ir praktinių užsiėmimų, teikė rekomendacijas, metodines ir informacines priemones. Projekto užsiėmimų temos apėmė sveikos mitybos, judėjimo, streso valdymo teoriją ir praktiką, psichoaktyvių medžiagų vartojimo reikšmę sveikatai, lėtinių uždegiminių ligų veiksnių paplitimo mažinimo svarbą.

Šiame projekte iš viso dalyvavo 83 rajono gyventojai. Per tris mėnesius kol vyko projektas, jie kelis kartus per savaitę dalyvavo numatytose veiklose. Galime pasidžiaugti, nes įvertinus sveikatos stiprinimo bendruomenėje visų grupių programų įgyvendinimo galutines ataskaitas, sveikatos raštingumo lygis dalyvių grupėse pagerėjo: 1 grupėje – 26%, 2 grupėje – 17%, 3 grupėje – 36 %.

Taip pat sulaukėme daug gerų dalyvių atsiliepimų apie šių užsiėmimų pravedimą ir organizavimą.
Jautrios ir pažeidžiamos onkologinės grupės dalyviai liko patenkinti gauta informacija, praktine patirtimi, pasidžiaugė, kad nėra palikti vieni ir, kad tai buvo dar vienas žingsnis į priekį kovojant su šia sunkia liga.

Dalyviai, turintys padidėjusią riziką susirgti onkologinėmis ligomis, dalinosi įspūdžiais, kad gauta informacija ir praktinė patirtis padės išvengti šios sunkios ir klastingos ligos grėsmės.
Mamos liko patenkintos naujai įgytomis kūdikių žindymo žiniomis, mažylių mankštomis, kurias profesionaliai vedė kineziterapeutė Monika, sveiko maisto gaminimo pamokėlėmis, kurios suformavo naujus mitybos įgūdžius, informacija apie užkrečiamas ligas bei žiniomis apie saugios aplinkos vaikui kūrimą namuose. Apklausos duomenimis, šios grupės dalyviai ateityje tikisi panašių mokymų tęstinumo.

65 m. ir vyresnių asmenų grupės dalyviai jau nuo rugsėjo mėnesio entuziastingai įsijungė į projektines veiklas ir džiaugėsi galimybe įgyti naujų žinių sveikatos stiprinimo, lėtinių uždegiminių ligų profilaktikos srityje, sveiko maisto gaminime ir fizinėje veikloje.
Įgyvendinus projektą ir artėjant 2024 metų pabaigai nuoširdžiai dėkojame visiems dalyviams, lektoriams, vadovams ir projekto kūrėjams. Tegu naujos kitų metų idėjos ir darbai sveikatingumo srityje būna reikšmingi mūsų visuomenei ir visiems specialistams. Tegu lydi mus visus gera savijauta, nes sveiki žmonės – laiminga visuomenė.

    Trakų VSB informacija