Senjorų ir vyresnio amžiaus žmonių fizinis aktyvumas

Trakų rajono visuomenės sveikatos biuras tęsdamas senjorų sveikatos stiprinimo veiklų planą, kviečia senjorus ir vyresnio amžiaus žmones dalyvauti mankštose ir paskaitose  apie sveiką gyvenseną. Mankštas veda sertifikuota trenerė Indrė. Mankštos vyksta kiekvieną pirmadienį ir trečiadienį 11.00 val. Trakų kultūros rūmuose.

Senėjimas – tai progresuojantys organizmo pakitimai, būdingi visoms gyvoms būtybėms. Pokyčiai organizme vyksta palaipsniui, dauguma gyvybiškai svarbių organų pradeda veikti ne taip efektyviai. Ar tai galime pristabdyti, suvaldyti ir vėl džiaugtis savo gyvenimu bei kūnu? TAIP. Atsakymas – fizinis aktyvumas. Mūsų rajone  nemaža dalis įvairaus amžiaus žmonių dėl mažo fizinio pajėgumo, antsvorio, kitų sveikatos rizikos veiksnių yra ties rizikos riba. Nejudra arba fizinis pasyvumas yra viena svarbiausių sveikatos problemų priežasčių. Be to ji padeda išvengti nutukimo pavojaus.

Kaip atliekama mankšta?

Mankšta  – rami treniruotė skirta vyresnio amžiaus žmonėms, kurie nori gerinti savo gyvenimo kokybę, nuotaiką, išvengti lėtinių neinfekcinių ligų, mažinti griuvimų rizikos tikimybę, bei turiningai praleisti laiką. Užsiėmimų metu atliekami nesudėtingi raumenų jėgos, kvėpavimo pratimai, akcentuojami raumenų tempimo, koordinacijos bei pusiausvyros pratimai. Pratimai atliekami iš įvairių padėčių, mankštos metu naudojamos specialios mankštos priemonės. Mankšta yra žemo intensyvumo, vyksta nedidelėse grupelėse, tad kiekvienas klientas sulaukia individualių trenerės patarimų, pagalbos, bei korekcijos pratimų metu.

 Fiziniam pajėgumui būdingos trys sudedamosios dalys: ištvermė, jėga ir lankstumas. Senjorų mankštoje pratimai parenkami pagal specifinius amžiaus pakitimus. Pirmenybė teikiama tiems pratimams, kurie suaktyvina, palaiko arba atstato organizmo sistemų funkcijas, labiausiai nukentėjusias organizmo senėjimo eigoje. Mankštos metu atliekamas kompleksas įvairių fizinių lavinimo pratimų, veikiančių ne vien atskirus organus ar jų sistemą, bet ir apskritai visą organizmą.

  • Pratimai, skirti kraujotakos sistemai, padeda sistemingai treniruoti širdies raumenį.  Mūsų trenerė Indrė atsisako staigių greičio pratimų, todėl kūno padėtys yra keičiamos apdairiai ir saugiai. Taip pat didelis dėmesys skiriamas fiziniams pratimams, lavinantiems smulkiuosius raumenis, kurie suaktyvina periferinės kraujo sistemos veiklą.
  • Dėl amžiaus kintant kvėpavimo sistemai reikia neužmiršti pratimų, lavinančių kvėpavimo funkcijas, svarbos. Fiziniais pratimais ugdomi ir stiprinami tarpšonkauliniai kvėpavimo raumenys, palaikomas normalus krūtinės ląstos paslankumas, stabdomas šonkaulių kremzlių kaulėjimo procesas.
  • Nemažai pratimų skiriama lavinti laikysenai, apsaugoti stuburą nuo kifozės, stiprinti “raumenų korsetą”, kuris garantuoja normalų stuburo paslankumą, padeda išlaikyti stabilią judesių koordinaciją.
  • Kadangi vyresniame amžiuje raumenų elastingumas sumažėjęs, labai svarbu atlikti saugius ir vyresnio amžiaus žmonėms prieinamus tempimo bei lankstumo pratimus. Trenerė pasirūpina ir primena, kad tempimo pratimų metu neturime jausmo jokio skausmo ar nepatogumo.

Kokia nauda?

Mankštos tikslas – gerinti laikyseną, koordinaciją ir pusiausvyrą, lavinti lankstumą, stiprinti nugaros bei smulkiuosius raumenis, pagerinti miego kokybę, pakelti organizmo tonusą, pakelti nuotaiką. 

Kam tinka?

Senjorams ir vyresnio amžiaus žmonėms, kurios siekia fiziniais pratimais pagerinti pradėjusių silpnėti organų ir sistemų veiklą. Mankštos atliekamos grupėje, todėl pratimai yra pritaikomi bendram grupės lygiui. Jeigu vienus ar kitus pratimus atlikti per sunku dėl specifinių sveikatos problemų, juos galima praleisti, pailsėti.

Nepaisant to, pabrėžiame, kad dalyviai atsako už savo sveikatos būklę, tad prieš registruodamiesi į mūsų užsiėmimus, turėtų pasitarti su savo gydytoju dėl galimybės mankštintis ir darytų tai atsižvelgdami į savo galimybes.

Registracija:

Registracija galima parašant apie ketinimą dalyvauti el. paštu indre@trakuvsb.lt arba paskambinus ar parašius trumpąją SMS žinutę telefonu 8 694 23599.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Indrė Budėnienė.