Protmūšis  „AIDS – geriau žinoti“

AIDS dienos išvakarėse Trakų r. Paluknio Medeinos gimnazijos IG-IIIG klasių gimnazistai dalyvavo protmūšyje skirtame AIDS dienai paminėti. Moksleiviai susiskirstė į komandas ir pasitikrino bei pagilino savo žinias apie ŽIV ir AIDS.

 Juk  ŽIV išlieka pagrindine visuotine visuomenės sveikatos problema, kuri iki šiol nusinešė 40,4 mln. 2022 m. pabaigoje buvo apytiksliai 39,0 mln. [33,1–45,7 mln.] ŽIV užsikrėtusių žmonių. ŽIV infekcija neišgydoma, tačiau turint galimybę gauti veiksmingą  prevenciją, diagnozę, gydymą ir priežiūrą, , ši infekcija tapo valdoma, leidžiančia ŽIV užsikrėtusiems žmonėms gyventi ilgą ir sveiką gyvenimą. ŽIV gali būti perduodamas keičiantis įvairiais ŽIV užsikrėtusių žmonių kūno skysčiais ( pvz.: krauju, motinos pienu ir kt.), o taip pat gali būti perduodamas nėštumo ir gimdymo metu. Žmonės negali užsikrėsti per įprastą kasdienį kontaktą, pavyzdžiui, bučiuodami, apsikabindami, spausdami rankas arba dalindamiesi asmeniniais daiktais, maistu ar vandeniu. Svarbu pažymėti, kad ŽIV užsikrėtę žmonės, gaunantys antiretrovirusinį gydymą (ART) ir kurių viruso kiekis nenustatomas, neperduoda ŽIV savo seksualiniams partneriams. Todėl ankstyva prieiga prie ART ir parama norint tęsti gydymą yra labai svarbūs ne tik siekiant pagerinti ŽIV užsikrėtusių žmonių sveikatą, bet ir užkirsti kelią ŽIV plitimui.

Pirmasis, užsikrėtęs ŽIV asmuo, Lietuvoje buvo jūreivis iš Klaipėdos (1988 m.) Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis per visą ŽIV infekcijos registravimo Lietuvoje laikotarpį (1988–2022 m.) nustatyti 3 835 ŽIV užsikrėtusieji. Per kelis dešimtmečius, gydant ŽIV, pasiekta daug pozityvių pokyčių, o Lietuva pagal mirštamumą nuo AIDS pirmauja Europoje.

Jolanta Garbotovič
Visuomenės sveikatos specialistė