PIRMIEJI TRAKŲ VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO GYVAVIMO METAI

Sveikas žmogus ne prabanga, o būtinybė, nes tik sveiki žmonės gali pasirūpinti savimi ir kitais, užtikrinti, kad Lietuvoje gims ir augs vaikai, kad bus kuriamas BVP, darbuotojai gaus atlyginimus, o senjorai – pensijas.  Tačiau neretai kalbant apie sveikatą diskusijos susiaurinamos iki asmens sveikatos priežiūros sistemos, vaistų kainų, eilių gydymo įstaigose ir pan. Žinoma, ta nedidelė poliklinikų ir ambulatorijų veiklos dalis bendroje sveikatos apsaugos sistemoje taip pat labai svarbi, nes ištikus bėdai ji turi funkcionuoti kaip gerai suderintas šveicariškas laikrodis, kad nelaimės ištiktas žmogus gautų visokeriopą pagalbą.

Trakų rajono gyventojų sveikatos stebėsenos duomenys  yra vieni prastesnių Lietuvoje. Savivaldybėje užfiksuoti aukšti mirtingumo rodikliai dėl ,,išorinių mirties priežasčių“  – tai yra dėl transporto įvykių, priežasčių, susijusių su alkoholio vartojimu, nelaimingų atsitikimų darbe, savižudybių, atsitiktinių paskendimų… Taip pat liūdna, prastesnė nei Lietuvos vidurkis, ir Trakų rajono savivaldybės gyventojų mirtingumo dėl kraujotakos sistemos ligų, ypač nuo galvos smegenų kraujagyslių ligų bei insulto statistika tarp 45-64 metų -tai yra darbingo amžiaus asmenų.

Taigi, 2017 metų sausio 2 dieną Valstybės registrų centre buvo užregistruota biudžetinė įstaiga Trakų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ir prasidėjo veiklos – buvo samdomi darbuotojai, nuomojamos patalpos, kuriami veiklos planai…  Šiuo metu Biure dirba 18 darbuotojų. 11 iš jų –  visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, veikiančios rajono ugdymo įstaigų sveikatos kabinetuose. Jos prižiūri ir kontroliuoja, kad mokyklose būtų stebima, fiksuojama ir tiriama  mokinių sveikatos būklė, kad aplinka atitiktų higienos normas,  mokiniai būtų maitinami tinkamai paruoštu maistu, kad vaikai būtų mokomi higienos įgūdžių, būtų formuojamos neigiamos nuostatos žalingų įpročių pasireiškimui. Trakų visuomenės sveikatos biuro  vienas iš uždavinių steigti sveikatos kabinetus mokyklose, aprūpinti juos priemonėmis, skirtomis visuomenės sveikatos rizikos veiksniams įvertinti, atsižvelgiant į poreikius (kraujospūdžio matavimo aparatas, kūno temperatūros matavimo termometras, svarstyklės, ūgio matuoklis, kambario ir lauko termometrai) ir priemonėmis, skirtomis mokinių sveikos gyvensenos įgūdžiams ugdyti, atsižvelgiant į mokinių sveikatos stiprinimo prioritetines sritis.

Trakuose, Vytauto g. 87, II aukšte pagal panaudos sutartį iš Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro nuomojamos Trakų rajono Visuomenės sveikatos biuro patalpos. Čia dirba 3 visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės, kurių pagrindinis uždavinys organizuoti rajono gyventojams įvairių  fizinio aktyvumo būdų, taisyklingos mitybos, streso valdymo, žalingų įpročių prevencijos, I pagalbos, higienos mokymus ir koordinuoti mokymo įstaigose dirbančių visuomenės sveikatos priežiūros specialisčių darbą. Visos šios paslaugos gyventojams teikiamos nemokamai. Renginių ir mokymų organizuojama tiek, kiek pakanka valstybės dotacijos lėšų mokėti lektoriams, psichologams, treneriams ir kitiems specialistams.

2018 metais biuro specialistai planuoja susitelkti į veiklų vystymą visose rajono seniūnijų bendruomenėse. Mokyti pirmosios pagalbos teikimo įgūdžių, vykdyti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto prevencijos mokymo programą,  informuoti apie dietologijos naujienas sveikatą tausojančios mitybos klausimais, organizuoti gyventojams įvairių fizinio aktyvumo metodų pristatymus, mokyti valdyti šiuolaikinius žmones nuolat persekiojantį stresą.

 TAIGI, SUSITIKSIME RENGINIUOSE!

Trakų visuomenės sveikatos biuro direktorė Zita Norkienė

Pirmųjų veiklos metų akimirkos

Artimiausi Renginiai