Nėščiųjų ugdomasis muzikinis sveikatinimas

Iki gimimo ir mažiausiai kelias savaites po gimimo motinos balsas yra pats svarbiausias ir nuostabiausias vaiko girdimas balsas. Kviečiame prisijungti visas besilaukiančias mamas ir pabendrauti su savo augančiu stebuklu. Trakų rajono visuomenės sveikatos biuras gegužės mėnesį ir birželio 5 d. trečiadieniais 18 valandą organizuoja nėščiųjų muzikinio ugdomojo sveikatinimo užsiėmimus būsimoms mamoms. Užsiėmimus veda socialinių mokslų daktarė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Muzikos fakulteto, Pedagogikos katedros docentė, muzikos mokytoja ekspertė ir „Sveikutis“ centro įkūrėja dr. Lolita Jolanta Navickienė

 Muzikiniai garsai veikia ne tik mamos, bet ir pilvelyje augančios gyvybės emocijas, jausmus, psichiką, skatina naujagimio augimą, vystymąsi įsčiose. Nėščiųjų muzikinis ugdomasis sveikatinimas – tai užsiėmimai mamoms, kurios nėštumo metu per muziką bendrauja su būsimuoju naujagimiu. Dar būdamas įsčiose jis įsimena garsus: kalbinimą, daineles ar lopšines, grojimą muzikos instrumentais. Šiuos garsus jis atsimena ir gimęs. Garsai veikia vaisiaus klausos organų ir vestibiuliarinio aparato vystymąsi. Dažnai būna, kad kūdikiui skauda pilvuką, dantukus, jis tampa irzlus, bet išgirdęs mamos dainavimą,  nusiramina.

    Užsiėmimuose mamos skatinamos sukurti ir savo mėgstamas dainas, kurios padėtų atsipalaiduoti, ir vėliau vaikelį kalbinti jau namų aplinkoje. Tuomet jau gali prisijungti ir tėtis, kuris taip pat gali dainuoti, kalbinti, glostyti pilvuką, laukti atsakymo. Užsimezgęs artimas emocinis ryšys labai veikia vaiko elgesį: gimsta pasitikėjimas aplinka, savimi, vystomi intelektiniai, fiziniai gebėjimai, nes vienu metu stimuliuojama labai daug sričių. Tokie vaikai yra gerokai pažangesni įvairiose srityse, talentingesni ir gabesni, nes jų smegenys lavinamos dar iki gimimo. O po gimdymo kūdikius nuraminame tomis pačiomis dainuojamomis dainomis, muzikos garsais.

   Neretai vaisiaus ugdymą iki gimties gaubia daugybė mitų: ,,Tai gali daryti tik gerus muzikinius duomenis turinčios moterys”, ,,Tai – laiko švaistymas, ir nemuzikavusios pagimdo sveikus vaikus”, ,,To dar mokslas neįrodė”, ,,Užteks paklausyti muzikos ir bus gerai…” ir t.t. Tačiau mokslininkai jau seniai įrodė, kad muzikinis ugdymas iki gimties turi milžiniškos reikšmės vaiko intelekto vystymuisi ir jo sveikatai. Dar įsčiose nešiojamas vaisius reaguoja į mamos dainavimą, geba atskirti jos širdies dūžius, reaguoja į priekinės pilvo sienelės prisilietimus… Ir ne šiaip reaguoja – nėščiosios muzikavimas veikia dar po širdimi esančio vaisiaus smegenų neuronus arba nervines ląsteles. Kodėl apie tai verta žinoti? Mokslas jau seniai nustatė, kad žmogaus smegenų neuronai turi dviejų rūšių ataugas: trumpąsias ir ilgąsias, kurių paskirtis – praleisti signalus (nervinius impulsus). Tokiais ,,takeliais” keliauja mintys, užduočių sprendiniai, klausimų atsakymai, vystosi gabumai. Kuo daugiau būsima mama sprendžia užduočių, turi meninių įspūdžių, būna įvairesnėje garsinėje apsuptyje, tuo vaisiaus smegenyse tarp ląstelių susidaro daugiau jungčių, dar vadinamų sinapsinėmis jungtimis, o kuo jų daugiau – tuo gimusiam vaikui greičiau seksis atsisėsti, pradėti ropoti, vaikščioti, kalbėti, rašyti, mokytis, mąstyti, kurti… Tad galimybė dar po širdimi esančiam mažyliui gimti sveikam ir gabiam tiek menams (už tai atsakingas dešinysis smegenų pusrutulis), tiek rimtiems gamtos mokslas (kairysis smegenų pusrutulis) – labai padidėja.

Trakų VSB informacija