Nepaskęsk internete

Šiandien internetas tampa neatskiriama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Juo naudojasi ne tik suaugusieji, bet ir vaikai, kurie vis dažniau susiduria su skaitmeniniu pasauliu. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai ir dar mažesni, taip pat yra potencialūs internete besilankantys vartotojai. Todėl labai svarbu jau nuo pat mažens ugdyti jų supratimą apie saugumą ir atsakomybę naudojantis medijomis.

Kompiuteriniai žaidimai lavina skaitymo, loginio ir abstraktaus mąstymo įgūdžius, plečia žodyną. Tačiau kasdien laiką prie kompiuterio leidžiantis vaikas patiria daugiau žalos nei naudos. Internetas vaikams gali atrodyti kaip žaidimų ir mokymosi erdvė, tačiau naršydami  tėvų telefone esančias nuotraukas ir filmukus, jie dar nesuvokia jame slypinčių  pavojų ir visų rizikų.

Nekontroliuojamas turinys – internete gausu nepageidaujamo ir netinkamo turinio, tokio kaip smurtas, vulgarūs vaizdai ar netinkami žaidimai, kurie  gali neigiamai paveikti vaiko emocinį ir psichologinį vystymąsi.

Kontaktai su nepažįstamais asmenimis. Vaikai dar nesugeba  atskirti, kas yra saugu ir kas pavojinga. Jie gali atsakyti į nepažįstamų žmonių žinutes ar priimti juos kaip draugus. Be to, iš vaikų įvairiose pokalbių svetainėse nepažįstami žmonės gali gudriai išvilioti jų ir tėvų asmeninius duomenis, namų adresą, bankininkystės duomenis.

Laiko ir turinio perteklius  – perteklinis medijų naudojimas gali turėti neigiamą poveikį vaiko raidai, miegui, kūrybiškumui, o kartais  jo fizinei ir psichinei sveikatai.

Naudojantis internetu nereikia apsikabinti, nereikia ištarti „atsiprašau“ ar “pasiilgau“, todėl vaikas gali taip ir neišmokti reikšti savo jausmų, raiškiai dėstyti minčių.

Kaip užtikrinti saugumą internete?

Pastebėjus besikeičiančią vaiko elgseną, emocinės ir fizinės būklės pakitimus, būtina imtis priemonių situacijai suvaldyti.

Tėvai turi aktyviai dalyvauti savo vaiko veiklose internete. Nors ikimokyklinio amžiaus vaikai dažnai dar nesugeba naudotis internetu savarankiškai, jie vis tiek gali pasinaudoti telefono ar planšetės programėlėmis. Svarbu žinoti, ką vaikas veikia ir, jei įmanoma, naudoti vaikų saugumo programėles, kurios riboja nepageidaujamą turinį. Daugelis programėlių ir žaidimų turi tėvų kontrolės funkcijas, kurios leidžia apriboti prieigą prie netinkamo turinio ir nustatyti laiko limitus. Svarbu  aiškiai nustatyti medijų naudojimo taisykles bei užtikrinti jų laikymąsi.

Tėvai privalo rodyti tinkamą pavyzdį savo elgesiu, t. y riboti išmaniųjų telefonų naudojimo namuose laiką, nenaudoti telefono ar planšečių valgymo metu ir einant miegoti. Nenaudoti skaitmeninių prietaisų kaip vaiko nuraminimo ar apdovanojimo priemonės.

Nors vaikai dar maži, svarbu ugdyti įgūdžius kalbėtis apie tai, kas yra saugu ir kas ne. Skatinti juos klausti, jei kažkas internete juos gąsdina arba kelia nerimą.

Vaikai nuolat stebi suaugusiuosius ir iš jų semiasi gyvenimo pamokų. Tėvų vaidmuo šioje srityje yra ypač svarbus – jie turi būti aktyvūs ir atsakingi skaitmeninio pasaulio vadovai savo vaikams. Naudodami internetą atsakingai ir saugiai, tėvai tampa geriausiu pavyzdžiu, kaip elgtis šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje.

Parengė Jolanta Rybalko,
Trakų VSB visuomenės sveikatos specialistė