Moterų paslaptis, kuri augina gėdos jausmą

Kas antra penkiasdešimtmetė skundžiasi šlapimo nelaikymu. Ir maždaug 50 proc. besiskundžiančiųjų šlapimo nelaikymu turi įtampos šlapimo nelaikymą. Įtampos šlapimo nelaikymas pasireiškia keičiant kūno padėtį, dirbant kažkokius fizinius darbus. „Ištekėjęs šlapimas visuomet sukelia nuostabą, vėliau ateina ir gėdos jausmas. Pasireiškiantis šlapimo nelaikymas dažną moterį verčia užsisklęsti, slėpti šią būseną nuo visų ir net nuo savo šeimos gydytojo. Tikrai nereikia leisti šlapimo nelaikymui pasiglemžti jūsų įprasto gyvenimo“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

Pirmi šlapimo nelaikymo požymiai

Nors ir gyvenu tokiam kaip ir nemažam mieste, tačiau namus kūrenu pečium. Tai šią žiemą, kai taip smarkiai atšalo ir sniego buvo iki pažastų, kasdien teko nešioti malkas į namus, jas kapoti, dar reikėdavo kieme sniegą nusivalyti. Pradėjau pastebėti, kad kartu su šaltesniu oru, prasidėjo man kažkokios bėdos su šlapimo nelaikymu. Tik nežinau, ar čia jau tikrai bėdos prasideda ar tai buvo dėl šalto oro? Kasiau sniegą, pakabinau daugiau, keliu kastuvą į viršų ir jaučiu, kad išbėga keli lašai. Bet kad aš visai nenorėjau į tualetą! Nebuvo jausmo, kad jau noriu į tualetą, negaliu kentėti, todėl stipresnis judesys ir ima lašėti. Ne, tiesiog pakėliau sunkiau ir lašeliai išbėgo. Tas pats buvo ir su malkų nešimu. Saugau nugarą, tai kai reikia prisidėti malkų, o jos guli ant žemės, pritūpiu ir dedu ant sulenktos rankos. Prisidėjau, stojuosi ir vėl jaučiu, kad išbėgo lašelis“, – laiške Inkocentrui rašė pensininkė Aldona iš Ukmergės.

Ji klausė, ar beprasidedantis šlapimo nelaikymas yra normalus reiškinys jos amžiuje ar dar galima procesą pristabdyti. „Maždaug kas antram besiskundžiančiam šlapimo nelaikymu būna įtampos šlapimo nelaikymas. Jis pasireiškia keičiant kūno padėtį, dirbant kažkokius fizinius darbus. Žiemos metu reikia nusikasti sniegą, reikia atsinešti malkų, reikia fiziškai padirbėti stipriau ir susidarė tam tikros sąlygos, kurios leido pasireikšti šlapimo nelaikymui. Visai gali būti, kad į šlapimo nelaikymą anksčiau ponia Aldona nekreipė dėmesio, tačiau jis jau buvo. Pačiaudėjus, pakosėjus ar pasijuokus ištekėjęs lašas, kaip rodo patirtis, nesukelia didelių nepatogumų moterims, jos gali ilgą laiką ignoruoti tuos kelis lašelius. Greičiausiai, šita situacija trunka jau kurį laiką, o fizinis darbas tik išryškino, kad tai jau yra ne pirmo, o, manyčiau, jau vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymas“, – sako J. Misevičienė.

Gyvenimo būdo keitimas

Pasak VšĮ Inkocentras vadovės J. Misevičienės, vos pastebėjus tokius pirmuosius šlapimo nelaikymo pasireiškimus, reikia ieškoti pagalbos. „Pradėti siūlau nuo gyvenimo būdo keitimo. Siūlau daryti Kėgelio pratimus bent tris kartus per dieną po 10 kartų. Kėgelio pratimai – tai kai sutraukiami dubens dugno raumenis ir atpalaiduojami. Reguliariai atliekant Kėgelio pratimus galima procesą pristabdyti, galima būklę pagerinti. Žinoma, niekas negali duoti garantuoto atsakymo, kaip toliau bus – ar liga progresuos, ar pavyks ją sulaikyti pakeitus gyvenimo būdą ir pasitelkus Kėgelio pratimus. Reikia pradėti daryti tuos pratimus, apsišarvuoti kantrybe ir daryti. Bent du mėnesius kasdien atlikite Kėgelio pratimus ir žiūrėti, ar bus efektas“, – pataria J. Misevičienė.  

Ji pridūria, kad jeigu po kelių mėnesių šlapimo nelaikymas vis tiek reiškiasi, gal tampa dažnesni tie kelių lašiukų išbėgimai ar prisideda kitų simptomų, tuomet reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. „Egzistuoja nemažai gydymo būdų, tačiau juos parenka ir paskiria gydytojas. Gydymą gali paskirti ir jūsų šeimos gydytojas, bet gali nukreipti papildomai konsultacijai pas gydytoją urologą.  Tiek dabar, tiek laukiant gydymo rezultatų dėl savęs pačios, dėl komforto, dėl sausumo pojūčio siūlau naudoti šlapimą sugeriančius įklotus. Diagnozavus vidutinio laipsnio šlapimo nelaikymą, 60 vnt įklotų per mėnesį yra kompensuojama“, – sako gydytoja J. Misevičienė.  

Kosulio, juoko, čiaudulio metu išteka šlapimas

„Dažnai tenka girdėti iš gimdžiusių moterų, kad jau nėštumo metu jas ima varginti lengvas šlapimo nelaikymas. Pagimdžiusios jos nusprendžia, kad tai neišvengiamas fiziologinis pokytis. Tai labai klaidinga nuostata! Šlapimo nelaikymas nėra neišvengiamybė. Jo gali nebūti jūsų gyvenime. Pati paprasčiausia priemonė – dubens dugno raumenų stiprinimas. Jeigu būklė jau pažengusi, yra atliekamos operacijos, skiriami vaistai. Pagalbos būdų yra visokių, svarbiausia, nebijoti tos pagalbos ieškoti“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

Dažniausiai gimdžiusias, jauno amžiaus ir klimakterinio periodo moteris kamuoja įtampos šlapimo nelaikymas

Kaip atpažinti įtampos šlapimo nelaikymą:

  • Ištekėjęs bent lašas šlapimo kosulio, juoko, čiaudulio metu;
  • Vėliau taip nutinka keliant sunkesnį daiktą, bėgant, šokinėjant, keičiant kūno padėtį.

Ką jau šiandien galima padaryti, kad rytoj nekankintų šlapimo nelaikymas:

  1. Kad neišsivystytų dirglios šlapimo pūslės sindromas – sumažinkite išgeriamos kavos kiekius. Kava, citrusinės sultys, gazuotas vanduo dirgina šlapimo pūslę ir į smegenis siunčia klaidingą signalą „laikas tuštintis“, nors pūslėje šlapimo visai nedaug. Todėl dažnai lakstote į tualetą, o išlašinate vos kelis lašiukas, nors noras šlapintis būna gan stiprus;
  2. Tad pasakykite viso gero 3-am puodeliui kavos, apelsinų sultims, gazuotiems gėrimams;
  3. Gerkite daugiau vandens;
  4. Tris kartus per dieną skirkite po 1 minutę Kėgelio pratimams – sutraukite ir atleiskite makšties raumenis 15 kartų.
  5. Nusistatykite laikrodį ir šlapintis eikite ne dažniau kaip kas 2 valandas, vėliau laiką tarp šlapinimųsi stenkitės ilginti;
  6. Jeigu tik planuojate nėštumą ar jau laukiatės, nieko nelaukite – darykite jau dabar Kėgelio pratimus.

Išdrįskite prabilti

Reikia konstatuoti, kad šlapimo ir išmatų nelaikymas – tai ligos, kurios bene labiausiai paveikia žmogaus gyvenimo kokybę. Šią ligą turintys žmonės kasdien susidūria su gausybe iššūkių. 

„Ne kartą teko girdėti, kad žmonės pas gydytojus nedrįsta kalbėti apie šlapimo nelaikymą, nes kabinete dar būna sesutė, dar koks rezidentas. O nuotolinė konsultacija, kuri tapo įprastas reiškinys karantino metu, tai labai asmeniškas paciento ir gydytojo pokalbis. Tad raginu ir šeimos gydytojus, ir pacientus išdrįsti apie tai kalbėti: medikus – paklausti, o pacientus – pasisakyti. Diagnozavus šią ligą, žmogaus gyvenime prasideda teigiami pokyčiai – jis gauna paramą iš valstybės (kompensacija šlapimą ir išamtas sugeriančioms priemonėms), jis gauna medikų konsultacijas, ieškomi sprendimai, kaip kontroliuoti ligą ar ją išgydyti. Tad tylėti tikrai neverta, apie šlapimo nelaikymą būtina pasikalbėti su savo šeimos gydytoju“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė. 

Birželio 21-27 dienomis pasaulyje minima Tarptautinė inkontinencijos (šlapimo nelaikymo ir susilaikymo) diena. Pasaulinė organizacija WFIPP (World Federation for Incontinence and Pelvic Problems) rengs kasdien po vieną nuotolinę paskaitą, prie paskaitų gali prisijungti visi norintys.

Birželio 23 d. vyks nuotolinė paskaita apie moterų šlapimo nelaikymo klausimus –  „Strategija, kaip padėti moterims gyventi pilnavertį gyvenimą“. Paskaitos pradžia 15:30. Kalbės įvairių sričių specialistai ir pacientai: Jungtinės Karalystės pacientų organizacijos atstovė, gydytojas urologas, regeneracinės medicinos profesorius ir kt.

Paskaitos programa WCW-2021-Program-23rd-June-2021-B.pdf (wfipp.org), registracija į paskaitą WCW 2021 Registration – WFIPP.org.

Daugiau informacijos:
Jurga Misevičienė, VšĮ Inkocentras vadovė
jurga@inkocentras.lt
www.buksausas.lt
8640 43187