Mokyklose paminėta pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Nestabili ekonominė situacija, įtampa darbe, mokykloje, šeimoje, nežinia dėl ateities – užsitęsę stresogeniniai faktoriai tik didina savižudybių grėsmę. Netekti žmogaus tokiu būdu – didelė nelaimė.

Rugsėjo 10-ąją buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkirsti tam kelią.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nusižudo apie milijoną žmonių. Pasaulyje kas 40 sekundžių nusižudo vienas žmogus. Kas 3 sekundės kas nors bando nusižudyti. Kiekviena savižudybė skaudžiai paveikia bent 6 žmones. Lietuva – viena iš šalių, kurioje savižudybės skaičius itin didelis. Per metus mūsų šalyje nusižudo daugiau nei 1000 žmonių.

Minint šią dieną Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje vyko integruota etikos pamoka (mokytoja B. Aliukonienė) kartu su Trakų visuomenės sveikatos priežiūros specialiste, psichologe bei socialine pedagoge. Jos pristatė šios dienos tikslą, supažindino su grėsminga savižudybių statistika, priminė kaip elgtis aplankius niūrioms mintims ar išgirdus draugo pesimistines kalbas. Vėliau mokiniai atliko įvairias užduotis, pritaikė naujus mokymosi metodus.

Lentvario „Versmės“ gimnazijoje sveikatos priežiūros specialistė moksleivius pakvietė į diskusiją. Pradžioje mokiniai ratu uždegė žvakes, kaip gyvybės simbolį, taip pagerbdami pasitraukusių iš gyvenimo atminimą. Vėliau vyko diskusija apie pasitraukimą iš gyvenimo savo noru, jo priežastis bei pasekmes, modeliavo galimus problemos variantus. Visas mintis, išreikštas diskusijos metu, dalyvavusieji užrašė ant simbolių – gėlės žiedlapių ir žiburio, kuriuos priklijavo aplikacijas mokyklos fojė.

Jaunimo linija, budi savanoriai konsultantai – 8 800 28888 – I–VII visą parą;

Vaikų linija, budi savanoriai konsultantai, profesionalai – 8 800 11111 – I–VII, 11.00–21.00 val.;

Rusakalbių linija, budi savanoriai konsultantai – 8 800 77277 – laikinai neveikia;

Pagalbos moterims linija, budi profesionalai, savanoriai konsultantai – 8 800 66366 – I–V 10.00–21.00 val.;

Vilties linija, budi profesionalai, savanoriai konsultantai – 116 123 – I–VII visą parą.