Minėjome Pasaulinę rankų higienos dieną

Dauguma ant mūsų rankų odos besidauginančių mikroorganizmų yra labai pavojingi sveikatai, nes gali sukelti sunkias ligas. Geriausias būdas jų išvengti – tinkama rankų higiena.

Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių galima susirgti įvairiomis ligomis, tokiomis kaip salmoneliozė, virusinis hepatitas A, rotavirusinė liga ir kitomis.

„Vaikai, žaisdami kačių, šunų išmatomis užterštose smėlio dėžėse, ir neplaudami rankų, nesunkiai gali užsikrėsti echinokokoze, toksoplazmoze bei kitomis parazitinėmis užkrečiamosiomis ligomis. Kadangi nuo daugelio užkrečiamųjų ligų (ypač žarnyno infekcijų) skiepų nėra, švarios rankos yra pagrindinė profilaktikos priemonė”.

Trūksta žinių

Pagal PSO duomenis, kasmet pasaulyje yra užregistruojama apie 1,7 mlrd. viduriavimo atvejų. Nustatyta, kad nuo viduriavimo kasmet miršta apie 760 tūkst. vaikų iki 5 metų.  Dažniausios protrūkių priežastys yra netinkamai laikomas ir nepakankamai termiškai apdorojamas gyvūninis maistas bei netinkamai plaunamos rankos.

Svarbiausia – higiena

Rankų plovimas muilu ir vandeniu yra vienas pigiausių ir efektyviausių būdų apsisaugoti nuo šių ligų, nes plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama apie 90 proc. žmogaus sveikatai pavojingų bakterijų ir virusų, kurie, mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, ant rankų odos gali išgyventi gana ilgą laiką, pavyzdžiui, žarninės lazdelės (E. coli) apie 1 val. 30 min., auksinis stafilokokas (S. aureus) – 2 val. 30 min., rotavirusas – 4 val. 20 min.

Gegužės 9-ą dieną, Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos pradinukai, įtvirtino žinias ir įgūdžius „Kaip taisyklingai plauti rankas?“  Vaikai išstudijavo, kaip tinkamai ir kokia tvarka reikia plauti rankas, kiek laiko jas plauti, kaip nuplovus jas nuvalyti. Tyrinėjo mikrobų maišelį . Vaikučiai domėjosi, kada reikia rankas plauti, aiškinosi, kad labai svarbu maistą valgyti švariomis rankomis, neliesti akių ir burnos, jeigu rankos neplautos.

Geras darbas visada vertas atlygio. Moksleiviai, išmokę tinkamai nusiplauti rankas, draugiškai mokyklos kieme pūtė muilo burbulus.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Jolanta Garbotovič