Meningokokinė infekcija: pastebėkite grėsmingus simptomus

Lietuva yra karštasis meningokoko B sukeltos infekcijos taškas Europoje – rizika susirgti Lietuvoje yra didžiausia. Tad, jei vaikas ar suaugęs žmogus karščiuoja, labai blogai jaučiausi ir nėra jokių kitų simptomų, svarbu nuolat tikrinti ar neatsirado grėsmingas meningokokinės infekcijos požymis- hemoraginis bėrimas.

      Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė liga, kurią sukelia bakterija. Apie šią ligą plačiai kalbama ir jos bijomasi dėl sunkių jos formų – žaibinio sepsio (kraujo užkrėtimas) ir pūlingo meningito (smegenų dangalų uždegimas), kurios neretai baigiasi mirtimi ar sunkiomis komplikacijomis.

     Šia infekcija užsikrėsti galima oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takus. Užsikrėsti galima tiek nuo sergančiojo, tiek nuo sveiko bakterijų nešiotojo, kuris nejaučia jokių simptomų: jiems kosint ar čiaudint bakterijos patenka į aplinką, jomis gali užsikrėsti aplinkiniai. Po kontakto susergama po 1-10 dienų. Taigi, jeigu norime išvengti šios infekcijos plitimo, reikia kad tėvai ir globėjai ypač  atsakingai vertintų savo vaiko savijautą: neleistų karščiuojančio ir blogai besijaučiančio vaikučio į kolektyvą.  Dažniausiai šia liga serga vaikai iki 5 metų, kiti, tačiau žymiai mažesni, ligos sergamumo pikai yra tarp paauglių ir jaunų suaugusiųjų, ypač gyvenančių uždaruose kolektyvuose.

     Meningokokinė infekcija labiausiai mėgsta rudens – pavasario sezonus. Tai galima paaiškinti tuo, kad šaltuoju metų laiku daugiau laiko praleidžiama uždarose patalpose, kur būna artimesni kontaktai, taip pat šį sezoną mėgsta ir kitos infekcijos, kurios pažeidžia nosies ir burnos gleivines, taip sudarydamos sąlygas lengviau į organizmą patekti  meningokokui.

Yra dvi meningokokinės infekcijos formos lokali ir generalizuota.

Lokali meningokokinė infekcija. Šios infekcijos atveju meningokokas būna nosyje ir ryklėje, tačiau toliau į organizmą neišplinta. Ši forma gali neturėti jokių simptomų, tuomet žmogus savo nosyje ir ryklėje nešiojasi meningokoką, tačiau nejaučia jokio sveikatos pablogėjimo arba serga paprasčiausia sloga nuo kurios pasveiksta ir dažniausiai net nesužino, kad buvo užsikrėtę meningokokine infekcija.  Taigi, pačiam užsikrėtusiajam ši forma didelės žalos nepadaro, tačiau šie žmonės gali užkrėsti aplinkinius, kuriems pažintis su meningokoku gali pasibaigti ne taip gerai.

Generalizuota meningokokinė infekcijaŠios formos atveju meningokokas iš nosiaryklės patekęs į žmogaus organizmą gali sukelti kraujo užkrėtimą arba smegenų dangalų uždegimą.

Meningokokinės infekcijos simptomai ir požymiai: karščiavimas, bėrimas, sujaudinimas, dirglumas, mieguistumas, apatija, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, sustingę sprando raumenys – sunku galvą prilenkti prie krūtinės.

Meningokokinei infekcijai būdinga labai aukšta temperatūra 39 -40°C ir didesnė. Jai kylant vaiką kamuoja šaltkrėtis (vaikas labai dreba), jo pėdos ir plaštakos būna labai šaltos, jos gali pamėlynuoti, oda pasidaro marmurinė. Temperatūra, davus reikiamą vaistų nuo temperatūros dozę, krenta labai sunkiai ir nenukrenta iki normalios, vos tik jai sumažėjus ji staiga, po 2-3 valandų, ar net greičiau vėl pakyla ir būna labai aukšta. Pats pagrindinis bruožas yra tas, kad vaikas net nukritus temperatūrai iki normalios jaučiasi labai blogai – jis nori gulėti, atsisako valgyti, gerti, nenori žaisti, bendrauti, yra vangus, gulinėja, verkšlena ar atvirkščiai yra neįprastai labai sudirgęs, miegodamas dejuoja, stena. Vaiko būklė valandų ar net minučių bėgyje blogėja.

Meningokokinis bėrimas. Pagrindinis kraujo užkrėtimo požymis yra hemoraginis bėrimas, tačiau jis būna tik dviem trečdaliams žmonių sergančių generalizuota forma. Pirmieji bėrimo elementai paprastai atsiranda ant sėdmenų ir šlaunų, nors jie gali būti ir kitoje kūno vietoje.

Meningokokinis meningitas. Jei meningokokas nukeliauja į galvos smegenis ir sukelia jos dangalų uždegimą – meningitą, vaiką šalia karščiavimo, blogos savijautos ir bėrimo (jei meningitas yra kartu su meningokokemija) kamuos stiprūs galvos skausmai, mažesniems vaikams būdingi neramumo priepuoliai. Sutrinka apetitas, vaikas gali visiškai atsisakyti valgyti. Taip pat prasideda vėmimo priepuoliai. Išsivėmus vaiko būklė nepalengvėja, vėmimas kartojasi. Galimi traukulių priepuoliai.  Atsiranda kaklo raumenų rigidiškumas (sustingimas) – galvą lenkiant prie krūtinės to nepavyksta padaryti dėl kaklo raumenų sustingimo, bei kiti meninginiai (Kernigo, Brudzinskio) simptomai, kuriuos tikrina gydytojai.

Kūdikiams būdingas pasikartojantys neramumo, dirglumo priepuoliai arba atvirkščiai kūdikis būna labai apatiškas, daug miega, yra sunkiai prižadinamas. Taip pat yra išsipūtęs ir pulsuojantis didysis momenėlis.

Meningokokinės infekcijos labai bijo mažų vaikų tėvai, nes ji pavojinga gyvybei ir labai greitai progresuoja. Todėl neretai pasireiškus bent vienam simptomui (karščiavimui, vėmimui, bėrimui) labai išsigąsta.

Tad trumpai drūtai apie pagrindinius meningokokinius simptomus:

  • Aukšta temperatūra 39-40°, kuri sunkiai krenta nuo vaistų nuo temperatūros, jai nukritus vaikas jaučiasi blogai, tuo tarpu virusinės infekcijos atveju temperatūrai nukritus vaiko būklė pagerėja.
  • Bėrimas – paspaudus neišnyksta, tuo tarpu alerginių, virusinių infekcijų atveju bėrimas paspaudus išblykšta.
  • Vėmimas – meningito atveju po vėmimo nepagerėja, nes tai centrinės kilmės vėmimas ir vyksta dėl smegenų dirginimo, tuo tarpu žarnyno infekcijų atveju išsivėmus ir ištuštinus skrandį vaikas jaučiasi geriau.

Pirmoji pagalba pastebėjus meningokokinės infekcijos požymius

Įtarus meningokokinę infekciją reikia nedelsti ir kuo skubiau vykti į gydymo įstaigą. Diagnozė patvirtinama atlikus kraujo, smegenų skysčio (jei yra meningito simptomai) bendruosius ir bakteriologinius tyrimus. Ši liga yra klastinga, nes tipiniai simptomai gali pasireikšti ne iš karto, o gydymo įstaigoje atlikti kraujo tyrimai pirmosiomis valandomis gali nieko nerodyti. Grįžus namo reikia stebėti savo ar vaiko savijautą: ar ji neblogėja, kas valandą apžiūrėti save ar vaiką nuo galvos iki kojų ar neatsirado tipiškas hemoraginis bėrimas. Blogėjant savijautai, atsiradus bėrimui, reikia nedelsiant vykti į gydymo įstaigą nesvarbu ar tai naktis ar savaitgalis, nes kiekviena minutė gali svarbi

Skiepai nuo meningokokinės infekcijos

    Pati patikimiausiai priemonė siekiant išvengti meningokokinės infekcijos, tai skiepijimas meningokokinėmis vakcinomis.

Lietuvoje ir Europoje yra galimybė pasiskiepyti nuo dažniausiai ligas sukeliančių meningokokinės infekcijos tipų. Smagu, kad 20 metų kurta „Bexsero®“ (B grupės meningokokinė) vakcina jau keletą metų yra prieinama ir Lietuvoje. Šia vakcina galima skiepyti kūdikius nuo 2 mėnesių amžiaus kartu su kitomis įprastomis vakcinomis arba  atskirai, pagal lankstų skiepijimo kalendorių. Ši vakcina yra saugi ir panašiai toleruojama kaip ir kitos vakcinos.

     Nuo 2018 metų pagal patvirtintą vaikų profilaktinių skiepų kalendorių šia vakcina nemokamai skiepijami vaikai nuo 2 iki 23 mėnesių amžiaus. Vyresni vaikai valstybės lėšomis neskiepijami, tačiau juos rekomenduojama skiepyti tėvų ir globėjų lėšomis, siekiant apsaugoti vaikus nuo šios klastingos ligos.

Trakų visuomenės sveikatos biuro informacija

Informacijos šaltinis: https://www.svarbuszingsnis.lt/