Mandalos ir spalis

Trakų vaikų lopšelyje-darželyje „Ežerėlis“ jau susiklostė tradicija gaminti rudenines mandalas. Sanskrito kalboje, tai reiškia ratą – paprastai apskritimo formos geometrinę kompoziciją, simboliškai vaizduojančią tam tikrą dvasinę, kosminę arba psichologinę tvarką. Mandaloje simboliškai atsispindi visos visatos arba atskirų jos dalių pilnatvė.

Reikėtų paminėti, kad vaikams nepapasakojame visos mandalų filosofijos, nes jie jos paprasčiausiai nesupras. Tačiau kuo mandala skiriasi nuo kitų kūrinių? Galima pabrėžti centruotumo svarbą ir tai, koks svarbus yra pats kūrybos procesas. Mandalų šaknys slypi gamtoje, joje apstu mandalų atitikmenų (apskritimo su centru, kurie būna nuo mažiausių iki didžiausių mastelių), pavyzdžiui, besiskleidžiantis žiedas, snaigės, įvairūs augalai, vandens ratilai, perpjauti vaisiai ir daržovės. Ne veltui, stebint juos, užplūsta pasigėrėjimo ir džiaugsmo emocijos, juk mes taip pat esame gamtos dalis.

Vaikams tai ypač svarbu. Kurdami jie lavina savo kūrybingumą, smulkiają motoriką, o tai turi teigiamos įtakos fiziniam ir socialiniam jų vystymuisi ir raidai.

Teigiamai mandalos veikia ir labai aktyvius, hiperaktyvius vaikus, nes šie išmoksta kantrybės, sutelkti dėmesį, valdyti emocijas, tampa ramesni.

Taip pat vaikai išmoksta išreikšti save be jokios baimės. Jei lygintume juos su suaugusiaisiais, tai pastarieji dažniausiai prisikuria savų taisyklių, išankstinių modelių arba sielojasi, kad nesigauna, negeba. Vaikai kur kas laisvesni.

Spalio mėnesis neapsiribojo vien mandalos kūrimu. Vaikai aiškinosi, kodėl yra sveika valgyti vaisius ir daržoves. Kodėl reikia sverti maisto produktus?

Trakų lopšelio darželio „Ežerėlis“ bendrosios praktikos slaugytoja Jurgita Grigonienė