Kas gi tie helmintai?

Kas gi tie helmintai, kurie kenkia žmogaus sveikatai ir kokias ligas jie sukelia?

Šiuos ir daugiau klausimų aptarėme su vaikais 2a, 2b, 2c, 3d, 4a, 4c ir 4 d klasėse per pamokėles apie helmintus – parazitinės kirmėles, kurios tam tikrose vystymosi stadijose gyvena gyvūno ar žmogaus organizme ir sukelia ligas, vadinamas helmintozėmis.

Pamokose dalyvavo       vaikų ir      mokytojos.

Helmintozės – tai ligos, kurias sukelia įvairios kirmėlės (askaridės, kaspinuočiai, trichinelės, salmonelės ir kt.), parazituojančios žmogaus organizme. Patekusios į žarnyną, jos žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą.

Per pamoką kalbėjome apie tai, kaip ir kodėl galima užsikrėsti kirmėlėmis, kokį pavojų kirmėliniai susirgimai kelia mūsų sveikatai ir kaip kenkia organizmui. Sužinojome kokie yra ir kaip atrodo kirminiai parazitai – helmintai: spalinės, askaridės, toksokarai, trichinelos, kaspinuočiai ir kaip jais galima apsikrėsti. Dažniausiai užsikrečiama per neplautas rankas, per užkrėstą aplinką (žolė, žemė, vanduo užteršti kirminų kiaušiniais), kurią teršia kirmėliniais susirgimais sergantys žmonės, katės, šunys. Dažnai glostome šuniukus, kačiukus, juos bučiuojame ir net nejaučiame kokia liga mus užkrėtė.

Išsiaiškinome užsikrėtimo helmintais grandinę, kurią sudaro:

  1. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus ar gyvūnas
  2. Infekcijos sukėlėjai – helmintai
  3. Infekcijos išėjimo vartai – išeinamoji anga
  4. Perdavimo veiksniai – nešvarios rankos, užkrėstas maistas, vanduo, dirvožemis, žmogaus aplinkos objektai
  5. Imlus organizmas – žmogus arba gyvūnas
  6. Infekcijos įėjimo vartai – burna

Helmintozės gali plisti tik tada, jei yra visi grandinės elementai. Pašalinus nors vieną elementą, užkertamas kelias užsikrėtimo galimybei bei helmintozių plitimui!

Todėl aptarėme ką reikia daryti, kad būtume sveiki ir nesirgtume helmintozėmis. Svarbiausia – laikytis asmens higienos, plauti rankas. Nekramtyti nagų. Nekišti nešvarių rankų ir daiktų į burną. Visada plauti vaisius, daržoves, uogas. Prižiūrėti savo žaislus, kad jie visad būtų švarūs. Gyvūnų išmatomis neteršti parkų, paplūdimių, žaidimo aikštelių, smėlio dėžių. Augintinius vedžioti tik jiems skirtose vietose, aikštelėse  ir visada surinkti į maišelius išmatas ir jas išmesti į konteinerį. Jokiais būdais nežaisti su valkataujančiais gyvūnais.

Trakų VSB visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Jolanta Rybalko