Dėmesio! Erkių sezonas atidarytas

Reikia žinoti, kad erkės veisiasi ne tik miškuose, pievose, bet ir miestų parkuose bei soduose. Jos mėgsta drėgmę ir šilumą. Paprastai  renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą, todėl dažniau jų aptinkama tankiuose lapuočių jaunuolynuose, miško proskynose, krūmuose, aukštoje žolėje. 

KADA SLYPI PAVOJUS?

Lietuvoje erkių sezonas paprastai trunka nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos, tačiau esant švelniai žiemai jis gali pailgėti. Pastaraisiais metais aktyvių erkių rasta ir kovą, ir gruodį. Didžiausio erkių aktyvumo mėnuo – gegužė. Joms gyvybiškai svarbu po žiemos pasimaitinti, todėl vos pabudusios būna itin aršios. Vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi, yra +50C.

KAIP SLYPI PAVOJUS?

Kad geriau pasiektų savo aukas, erkės įkopia į žolę ar krūmus. Suaugę šie voragyviai gali įkopti iki 1,5 metro.

Aktyvi erkė aukos paprastai tyko ant žolės stiebelio apie 10–20 cm nuo žemės. Ypač aktyvios siurbikės būna vasarą po lietingos dienos. Aukai einant pro šalį ir pajudinus žolės stiebelį, erkė, pajutusi tai savo jutimo organais, užropoja ant grobio ir stipriai įsikimba į odą ar drabužius ant kojų esančiais kabliukais. Tai trunka vos akimirką. Ropodama žmogaus kūnu erkė ieško minkštos ir švelnios odos, kur gausu kraujagyslių, kad būtų lengviau įsisiurbti ir maitintis.

Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė suvilgo žaizdelę savo seilėmis, kuriose yra nuskausminančių medžiagų bei medžiagų, stabdančių kraujo krešėjimą. Dažniausiai žmogus nepastebi erkės įkandimo iškart, nes jis yra neskausmingas.

KOKS PAVOJUS SLYPI?

Erkės pačios ligų nesukelia, tačiau gali pernešti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus: virusus ir bakterijas. Siurbdama kraują perduoda sukėlėjus žmogui ar kitam gyvūnui. Lietuvoje erkės dažniausiai platina dvi ligas – erkinį encefalitą ir Laimo ligą.

Erkiniam encefalitui gydyti vaistų nėra. Priešingai, nei Laimo liga, erkinis encefalitas negali būti gydomas antibiotikais ar kitais vaistais. Vidutiniškai vienas iš trijų, erkiniu encefalitu persirgusių žmonių, kentės nuo ilgalaikių komplikacijų.

AR IŠVENGTI PAVOJAUS GALIMA? 

Taip. Skiepai.

Pasitarkite su šeimos gydytoju. Jei esate nepasiskiepiję, rizika susirgti daug didesnė.

Aptikus erkę reikia ją kuo greičiau ištraukti – pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepkite jo riebalais. Pinceto pagalba pamėginkite sučiupti erkę, kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją truktelėdami atgal, traukiant nesukiokite. Ištraukus apiplaukite žaizdelę vandeniu su muilu ar dezinfekantu. Kalendoriuje pasižymėti erkės įsisiurbimo datą. Jei įkandimo vieta paraudo ar jaučiatės blogai, atsirado kiti požymiai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.  Jeigu nesate pasiskiepiję nuo erkinio encefalito, lankykitės pas gydytoją profilaktiškai.

KAIP APSISAUGOTI NUO PAVOJAUS?

  • Einant į lauką, rekomenduojama dėvėti kuo šviesesnius drabužius taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta. Kelnes sukišti į batus arba į kojines, o palaidinę ar megztinį sukišti į kelnes. Gerai, jei rankogaliai glaudžiai prigludę prie rankų, o apykaklė užsegta.
  • Dėvėti gerai priglundančią kepurę ar kitą galvos apdangalą.
  • Būnant miške, parke ar sode, vengti sėdėti ar gulėti ant žolės.
  • Naudoti repelentus – chemines medžiagas, kurios atbaido erkes.
  • Grįžus iš lauko atidžiai apžiūrėti kūną, persivilkti drabužius.

GRAŽAUS IR BE PAVOJŲ PAVASARIO!

JŪSŲ DĖMESIUI INFORMACINIS FILMUKAS

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Daiva Sakalienė