Brendimas ir viskas, ką turi žinoti jaunos merginos

Pubertetas (lytinis brendimas) – svarbiausias lytinio brendimo etapas, kai vidiniai ir išoriniai lytinio brendimo požymiai kinta sparčiausiai, persitvarko ir visos kitos organizmo sistemos bei jų funkcijos. Prepuberteto laikotarpiu (apie 7-11 m. mergaičių ir apie 8-12 m. berniukų) organizmas ruošiasi tikrajam brendimui: persitvarko neuroendokrininė sistema, sparčiai kinta hormonų veikla, pradeda augti ir diferencijuotis vidiniai lytiniai organai.

Mergaičių lytinis brendimas prasideda nuo 10–14 metų, o lytinio brendimo pabaiga 13–18 metų amžiaus. Berniukų lytinis brendimas prasideda 1–3 metais vėliau nei mergaičių. Brendimo metu smarkiai keičiasi kūno formos, ūgis, priaugama svorio, kas yra normalu. Be to, paauglystėje intensyviai vystosi smegenys. 1999 metais JAV Nacionalinis psichinės sveikatos institutas įrodė, kad smegenų pilkoji masė didėja iki brendimo pabaigos. Paauglystėje išsivysto apie 80 procentų smegenų.

                      Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena, tad šia proga bei norėdamos geriau suprasti, kaip keičiasi žmogaus kūnas bręstant Lentvario ,,Versmės“ ir H.Senkevičiaus gimnazijų 4 klasių mergaitės dalyvavo lytiškumo pamokoje. Joje išmoko apie moters kūno organus ir jų funkcijas, kas yra menstruacijų ciklas, kas vyksta jo metu, kodėl naudinga žymėtis mėnesinių kalendorių, kaip laikytis higienos, kokios yra higienos priemonės ir kaip jomis naudotis, priimti kūno pokyčius kaip natūralius, gerbti kito žmogaus privatumą ir pasirinkimus.

Informacija parengta pagal:
https://www.vle.lt/straipsnis/pubertetas/
B.Miseliūnaitė ir G.Cibulskas ,,Asmens branda ir jos atspindžiai konceptualiuosiuose Lietuvos švietimo dokumentuose”