Alkoholio ir rūkymo prevencija

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis tabaką vartojančių asmenų skaičius 2018 metais siekė 1,337 mlrd., kasmet tabako vartojimas nusineša daugiau kaip 8 mln. Žmonių gyvybių – tiek dėl tiesioginio, tiek dėl pasyviojo rūkymo.

Naujausias tarptautinis vaikų sveikatos ir gyvensenos tyrimas (HBSC) rodo, kad vis daugiau mokyklinio amžiaus vaikų Lietuvoje vartoja alkoholinius gėrimus, yra nepakankamai aktyvūs, jaučia per didelį krūvį mokykloje.

Pasaulio sveikatos organizacija kas ketverius metus atlieka 5–9 klasių sveikatos ir gyvensenos tyrimą. Naujausi rezultatai rodo, kad vienas iš šešių Lietuvos mokinių reguliariai vartoja alkoholinius gėrimus. Šis rodiklis – vienas prasčiausių Europoje. Kas dešimtas mokinys kasdien rūko, beveik penktadalis apklaustųjų nurodė, jog yra bandę kanapių (13 proc. rūko (12 proc.), 18 proc. rūko elektronines cigaretes (12 proc.), 18 proc. vartoja alkoholį (20 proc.)).

Vykdant alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programą, kovo 3 ir 5 dienomis Lentvario Versmės gimnazijos mokiniai bei mokytojai dalyvavo lekt.  T.Ščiurinos bei projekto ,,Ar garini, ar rūkai – vis tiek save žudai“ lekt. Darijos Jankauskaitės paskaitose, kuriose buvo skatinama:

  • atpažinti žalingų aplinkos veiksnių ir asmenų įtaką sveikatai;
  • ugdyti savimonę;
  • suprasti alkoholio poveikį visam žmogaus organizmui;
  • suprasti žalingų įpročių pasekmes netolimoje ir tolimoje ateityje;
  • suprasti, kaip elektroninių cigarečių naudojimas paveikia kvėpavimo takus, širdį, smegenis, kitas organų sistemas bei viso organizmo veiklą ir bendrą žmogaus sveikatą,
  • suvokti, kaip išsivysčiusi fizinė priklausomybė nikotinui trukdo moksleiviui mokymosi procese, o ilgainiui nikotino vartotojai susiduria su širdies ir kraujagyslių ligomis;
  • sugriauti plačiai visuomenėje paplitusius mitus, apie elektroninių cigarečių vartojimą;
  • pasirinkti sveikesnį gyvenimo būdą, be žalingų įpročių.

Taip pat, mokiniai bei mokytojai galėjo išbandyti virtualios realybės akinius, kuriuose pateikiamos vizualios elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės bei istorija, ir planšetiniuose kompiuteriuose esančias programėles. Iš viso paskaitose dalyvavo 162 mokiniai ir 29 mokytojai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Aistė Kalašnikovaitė