Lentvaryje paminėta Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Kasmet rugsėjo 10 dieną minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ji skirta atkreipti į didelį savižudybių skaičių ir ieškoti išeičių užkirsti tam kelią. Savižudybės ir savižudiškas elgesys išlieka vienu iš didžiausių visuomenės sveikatos iššūkių Europoje ir visame pasaulyje. Higienos instituto duomenimis savižudybių skaičius Lietuvoje kasmet mažėja, tačiau rodikliai išlieka prasčiausi Europoje. 2021 m. Lietuvoje nusižudė 565 asmenys (439 vyrai ir 126 moterys), Trakų rajone – 7 (3 vyrai ir 4 moterys).

Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją  dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos faktorių visuma. Dėl savižudybių įvyksta daugiausiai ankstyvų mirčių, kurių įmanoma išvengti. Kiekviena savižudybė skaudžiai atsiliepia mažiausiai šešiems kitiems žmonėms. Sunku išmatuoti psichologines, socialines bei finansines savižudybės pasekmes šeimai ir visuomenei.

Savižudybė retai įvyksta netikėtai. Paprastai kelias dienas ar valandas prieš išeidamas žmogus siunčia pavojaus signalus, laukdamas pagalbos. Rimčiausi iš jų – prisipažinimai ,,nebeturiu jėgų“, ,,neištversiu“, ,,man neberūpi“, ,,laikas baigti…“. Tokių pasisakymų negalima ignoruoti. Suinteresuotumas, jautrumas, sumanumas, gebėjimas pasirūpinti kitu žmogumi, įsitikinimas, kad gyvybę verta saugoti – tai pagrindinės nuostatos, kuriomis vadovaudamiesi galime padėti išvengti savižudybės.

Rugsėjo 12 d. Lentvario kultūros rūmuose paminėta Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Trakų raj. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Aistė Kalašnikovaitė ir Rita Bandzevičienė pakvietė Lentvario miesto gyventojus į lietuviško dokumentinio filmo „Būsiu su tavim“ peržiūrą ir aptarimą (filmo režisieriai: Virginija Vareikytė ir Maximilien Dejoie).  Tai filmas apie tikrą gyvenimą, kaip dvi moterys – psichologė Valija Šap ir policijos pareigūnė Gintarė Meškienė – imasi sudėtingos misijos – gimtajame Kupiškyje sumažinti rekordinį savižudybių skaičių. Su empatija ir jautrumu jos lanko vienišus rajono gyventojus, bijodamos prarasti dar vieną gyvybę.. Savižudybių prevencija tampa veiksminga. Tarp šių moterų užsimezga labai stiprus tarpusavio ryšys, kurio dėka gelbėjamos kitų žmonių gyvybės. Filmas parodo, kad padėti tam, kuriam sunku – įmanoma nebūnant psichologu ar mediku. Tai gali padaryti kiekvienas.

Susitikimo metu buvo kalbama apie jausmus, jų atpažinimo svarbą,  kokius jausmus išgyvena ir kaip kalbėti su asmeniu, turinčių suicidinių minčių. Be to, dalyviai ,,Jausmų rate “įsivertino savo jausmus prieš ir po filmo peržiūros, taip pastebėdami, kokią įtaką jausmams gali padaryti aplinką.

Visuomenės sveikatos specialistės Rita Bandzevičienė ir Aistė Kalašnikovaitė