Trakų rajono mokyklų vaikinams – lytinio ugdymo pamokos

Lytinis švietimas – tai žinios apie lyčių, lytiškumo, vyriškumo, moteriškumo, lyčių vaidmenų šeimoje ir visuomenėje samprata. Lytinis jaunų žmonių švietimas yra visaverčio individo ugdymo sąlyga, neatsiejama kiekvieno žmogaus dalis.

Spalio – gruodžio mėnesiais Trakų visuomenės sveikatos biuras, siekdamas prisidėti prie „Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai“ programos įgyvendinimo Trakų rajono mokyklose organizavo lytinio ugdymo pamokas 4, 5-8 ir I-IV klasių berniukams, kurias vedė Algimantas Andrijauskas.   Užsiėmimai vyko Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinėje mokykloje, Onuškio Donato Malinausko gimnazijoje, Paluknio Longino Komolovskio ir Medeinos gimnazijose, Rūdiškių gimnazijoje, Trakų pradinėje mokykloje ir Trakų gimnazijoje, taip pat Lentvario Henriko Senkevičiaus, Motiejaus Šimelionio bei Versmės gimnazijose.

Švietimo ir mokslo ministrės įsakymu patvirtinta „Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa“, kuri skirta pradiniam, pagrindiniam ir viduriniam ugdymui. Pirmoje klasėje vaikai jau sugeba įvardinti, kad vaikas atsiranda iš tėčio ir mamos meilės ir dviejų ląstelių susijungimo. Penktoje šeštoje klasėje jie sužino apie vaiko gimimą iš fiziologinės pusės, emocijų kaitą paauglystėje, mergaičių ir berniukų pokyčius, menstruacijų ciklą, lytinio priekabiavimo ir smurto požymius, pagalbos šaltinius susidūrus su smurtu. Septintokams aštuntokams pasakojama, kur rasti informaciją ir su kuo kalbėtis apie lytiškumą, aiškinama, kaip valdyti lytinį potraukį, įvardijami kūno pokyčiai; kalbama, kad homoseksualumas yra žmogaus lytiškumo įvairovės dalis, nurodyta, kad neatsakingi lytiniai santykiai gali sukelti nepageidaujamą nėštumą ir lytiškai plintančias ligas, taip pat pasakojama apie kontracepciją. Devintoje dešimtoje klasėje mokiniai  mokomi priimti savo kūną, nurodoma, kad lytinis potraukis susijęs su lytinių hormonų kiekio svyravimais, įvardintos menstruacinio ciklo fazės ir lytinio potraukio kaita jų metu, jie sužino, kaip išvengti nereikalingo lytinio potraukio skatinimo, kodėl kiekvienas asmuo turėtų būti laikomas vertingu ir gerbiamas, nepriklausomai nuo jo lytinės orientacijos. Vaikinams pabrėžiama, kad lytiniai pokyčiai suteikia galimybę tapti motina arba tėvu, jie diskutuoja, kaip galima suvaldyti lytinį geismą, svarsto susilaikymo nuo lytinių santykių privalumus. Vienuoliktoje dvyliktoje – paaiškinamos nevaisingumo priežastys ir sprendimo būdai, šeimos planavimo svarba, pateikiami įvairūs šeimos planavimo metodai, gimdymo eigą, bazinius fiziologinius kūdikio poreikius, pagrindines vaikų teisines nuostatas ir tėvų atsakomybę. Moksleiviams pabrėžiama, kad nusprendus turėti lytinių santykių būtina pasinaudoti apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo ir LPI priemonėmis, nurodomi apsisaugojimo būdai ir informuojama, kaip įsigyti apsaugos priemonių.

Lytinis švietimas yra būtinas jaunuolio asmenybės raidai. Jis padeda ne tik gyventi atsakingai ankstesnių ir ateinančių kartų atžvilgiu, tačiau taip pat ugdo bendrai sveiką gyvenseną ir šeimai bei vaikams draugišką visuomenę.

 

                       Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Ugnė Banevičiūtė-Karpovičienė