Pirmoko kuprinės svoris: tinkamas ar per didelis?

Trakų visuomenės sveikatos biuro specialistė šių metų spalio 17 d. Trakų gimnazijoje vykdė akciją „Pirmoko kuprinės svoris: tinkamas ar per didelis?“, skirtą 1 klasės mokiniams bei jų tėveliams.

Akcijos tikslas – papasakoti pirmokams, kaip tinkamai nešioti kuprinę, ką į ją reikėtų dėti, o ko – ne. Taip pat buvo siekiama priminti tėveliams, kad būtina mažuosius prižiūrėti, jog jie nesinešiotų nereikalingų daiktų, kurie dar labiau pasunkina kuprinės svorį bei padidina naštą mokiniams. Akcijos dieną buvo sveriamos mokinių kuprinės su tądien atsineštomis knygomis, pratybomis ir kitais daiktais, bei patys pirmokai tam, kad būtų galima įvertinti, ar kuprinės svoris yra optimalus.

Optimalus kuprinės svoris sudaro ne daugiau kaip 10 proc. vaiko kūno svorio. Jei kuprinės svoris viršija 15 procentų kūno svorio, tuomet žalojamas augančio vaiko organizmas: formuojamasi ydinga laikysena, atsiranda skausmai nugaros ir sprando srityse.

Akcijoje dalyvavo 14 Trakų gimnazijos pirmokų. Rezultatai parodė, kad 86 proc. vaikų į mokyklą nešasi kuprinę, kurios svoris yra optimalus jo kūno svoriui ar dar mažesnis. Ir tik 15 proc. vaikų nešiojasi kuprines, kurių svoris yra per didelis. Džiugu, kad visi mokiniai nešioja kuprines su dviem diržais.

Vykdant šią akciją pastebėta, kad dažna kuprinių svorio viršijimo priežastis tampa nereikalingų daiktų nešimasis į mokyklą: per daug tai dienai nereikalingų vadovėlių, sportinė apranga ir kiti tai dienai nebūtini daiktai. Todėl pirmiausia tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į savo atžalas, stebėti ką jie nešasi kuprinėje.

Trakų rajono Visuomenės sveikatos biuras primena pagrindinius reikalavimus, keliamus mokyklinėms kuprinėms:

  • Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.
  • Į mokyklą daiktus neštis tik mokyklinėje kuprinėje.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens.
  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno svorio.
  • Nešant kuprinę, visada užsidėti diržus ant abiejų pečių; diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per laisvi.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Ugnė Banevičiūtė-Karpovičienė