Kovo 24 – Pasaulinė tuberkuliozės diena

Kiekvienais metais kovo 24 d. minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Šią dieną, 1882 m., gyd. Robertas Kochas paskelbė, kad sugebėjo atrasti bakteriją, sukeliančią tuberkuliozę, todėl nuo šiol įmanoma sukurti šios ligos diagnozavimo ir gydymo metodus. Tuberkuliozė vis dar yra pagrindinė mirties nuo infekcinių ligų priežastis pasaulyje. Kiekvieną dieną nuo šios ligos pasaulyje miršta beveik 30 000 tūkst. žmonių.

Tuberkuliozė – viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, sąlygojančių didelį mirtingumą. Ši liga plinta oru iš vieno asmens kitam. Bakterijos patenka į orą, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Šalia esantys žmonės gali įkvėpti šių bakterijų ir užsikrėsti. Žmogui įkvėpus tuberkuliozės bakterijų, jos nusėda plaučiuose ir pradeda daugintis. Iš plaučių per kraują jos gali patekti į kitus organus, pavyzdžiui, inkstus, stuburo ir galvos smegenis. Labai tikėtina, kad tuberkulioze sergantis žmogus perduos ją tiems, su kuriais leidžia laiką kasdien. Tai  šeimos nariai, bendradarbiai ar draugai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis. Apie 10 proc. užsikrėtusiųjų suserga tuberkulioze. Susirgimų skaičius yra toks didelis, kadangi egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma, kuri sudaro 90 % visų susirgimų. Slaptosios tuberkuliozės atvejais žmonės dažniausiai nejaučia jokių simptomų. Dešimčiai procentų tokių pacientų slaptoji tuberkuliozė gali peraugti į atvirą šios ligos formą.

Dažniausiai žmogus sergantis tuberkulioze jaučia greitesnį nuovargį, bendrą organizmo silpnumą, sumažėjusį apetitą, svorio kritimą; nuotaikų kaitą, padidėjusį prakaitavimą, ypač naktimis. Dažniausiai stebima padidėjusi temperatūra (iki 37,5º), taip pat vargina dažnos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos bei besikartojantys plaučių uždegimai.

Jums reikėtų pasitikrinti dėl tuberkuliozės, jeigu:

  • jūs daug laiko praleidote su asmeniu, kuris, kaip žinoma ar įtariama, serga tuberkulioze;
  •  esate užsikrėtęs ŽIV ar turite kitų sveikatos sutrikimų, kurie silpnina imuninę sistemą ir kelia jums grėsmę susirgti tuberkulioze;
  • jums yra pasireiškę tuberkuliozės simptomai;
  • esate iš šalies, kurioje tuberkuliozė yra labai paplitusi (Azijoje, Rytų Europoje ir Rusijoje).
  • jūs gyvenate laikinuose nakvynės namuose,  migrantų stovykloje, kalėjime ar pataisos namuose, taip pat slaugos namuose, kur tuberkuliozės paplitimas yra didesnis;

daug ir seniai rūkote, piktnaudžiaujate alkoholiu, švirkščiatės narkotikus.

Higienos instituto duomenimis Trakų rajono savivaldybėje naujų tuberkuliozės atvejų skaičius auga 2016/2017 metais, ligotumo situacija – nestabili. Taip pat gyventojų mirtingumas nuo kvėpavimo sistemos tuberkuliozės žymiai didesnis nei Lietuvoje, nors ir turi mažėjimo tendenciją: 2013 m. mirė 6 gyventojai, 2014 m.- 5, 2015 m.- 5, 2016 m.- 5, 2017 m.- 4 gyventojai. Trakų rajono savivaldybės vyrų sergamumas žymiai didesnis nei moterų. 2017 m. buvo užfiksuota naujai susirgusių vyrų daugiausiai paskutiniųjų keturių metų laikotarpyje.

Profilaktiniai patikrinimai

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant. Gerinant tuberkuliozės profilaktiką Lietuvoje, Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka tuberkulino testas ( Mantu) atliekamas 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve, sergantiems lėtinėmis ligomis ir kt.).

Daugiau informacijos: http://www.ulac.lt, http://www.hi.lt

Parengė Trakų VSB