Balandžio 24-oji – šuns diena

Lietuvos kinologų draugijos iniciatyva, nuo 2016 metų balandžio 24-ąją Lietuvoje minima Šuns diena. Ji skirta keisti visuomenės požiūrį į šunis, akcentuojant jų svarbą mūsų gyvenime ir šeimininkų atsakomybę.

Neretai savo augintinius mes sužmoginame – ne tik juos bučiuojame, bet ir leidžiame jiems valgyti iš savo lėkštės. Tuo tarpu vaikai nepraleidžia progos pamyluoti šalia daugiabučių augančių kačiukų. Pasirodo, tai baigtis gali gana liūdnai. Dažniausiai šunys ir katės parazitus platina per išmatas. Pavyzdžiui, toksoplazmozę, kurios ligos simptomai panašūs į gripo, sukelia pirmuonys, kurie iš sergančių gyvūnų pasišalina su išmatomis. Žmogus gali užsikrėsti atsitiktinai į burną patekus toksoplazmozės sukėlėjams, jam tvarkant katės smėlio dėžę, liečiant aplinkos daiktus, kurie buvo užkrėsti katės išmatomis, dirbant sode. Mat infekcijos šaltinis yra katės, kurios platina ligą. Nuo jų išmatomis užterštos aplinkos jau gali užsikrėsti visi – ir žmonės, ir gyvūnai. Taip pat susergama valgant nepakankamai termiškai apdorotą užkrėstą mėsą (ypač kiaulieną, avieną, elnieną), vandenį, vaisius ir daržoves, taip pat maistą, kurio ruošimui naudoti virtuvės įrankiai, aplinkos paviršiai turėjo sąlytį su užkrėsta žalia mėsa, vaisiais, daržovėmis. Dar viena nemaloni parazitinė liga, kurią platina katės ir šunys, vadinama toksokaroze. Šių maždaug 10 cm kirmėlių kiaušinėliai aplinkoje išsilaiko net iki ketverių metų. Prarijus kiaušinėlį, kuris patenka į mūsų žarnyną nuo užterštų objektų – daržovių, vaisių, dulkių, kurios patenka ant maisto iškylaujant, atvirų telkinių vandens, jeigu juo plaunami vaisiai, pirmiausiai išsirita lervutės, kurios patenka į kraujotaką ir keliauja po visą organizmą. Jos gali apsistoti raumenyse, nukeliauti į širdį, akis ir pažeisti šiuos organus. Dažnas simptomas – nedidelė, maždaug 37,2 laipsnio temperatūra, kuri pakankamai alina organizmą, taip pat sausas kosulys, ypač naktį, gan stiprios alerginės reakcijos.

Ko gera, viskas priklauso nuo žmogaus higienos ir įpročių. Svarbu reguliariai profilaktiškai duoti savo augintiniams vaistų nuo kirmėlių. Beje, ir katėms, kurios niekada neišeina į lauką, vaistų duoti reikia. Juk mes su batais namo taip pat visko atnešame, o gyvūnai voliojasi prie batų, juo uosto, laižo.

Džiaukimės savo augintiniais, tačiau nepamiškime rūpintis jų sveikata ir lauke surinkti jų „paliktų dovanėlių“.

Trakų VSB informacija